wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-03| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje, Imprezy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennejWśród kilkunastu punktów porządku dzisiejszych (3 listopada) obrad Rady Ministrów znalazł się wreszcie projekt ustawy wprowadzającej na grunt polski dyrektywę INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) z 14 marca 2007 roku. Zgodnie z unijnym kalendarzem ustawa miała być uchwalona do 15 maja bieżącego roku.

Dyrektywa ustanawia infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) we Wspólnocie Europejskiej, która będzie bazować ma infrastrukturach IP prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie. Do 15 maja br. państwa UE miały wprowadzić w życie przepisy ustawowe i wykonawcze potrzebne do jej realizacji.
Ustawa określa podstawowe zasady tworzenia i działania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. IIP ma służyć wszystkim użytkownikom informacji przestrzennej w Polsce i krajach UE, będzie obejmowała wszystkie szczeble administracji publicznej. Zbiory danych przestrzennych w postaci elektronicznej będą dostępne dla administracji, przedsiębiorców i obywateli. Projekt ustawy przewiduje, że dostęp do zbiorów będzie możliwy przez internet, rozwiązanie to pozwoli ograniczyć uznaniowość urzędników, zarówno w udostępnianiu informacji, jak i podejmowaniu decyzji.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w ramach infrastruktury mogą być realizowane inicjatywy tworzenia infrastruktur regionalnych, lokalnych i tematycznych (pod warunkiem zapewnienia ich interoperacyjności i zgodności z przepisami wykonawczymi do dyrektywy i ustawy o IIP).

Projekt ustawy o IIP w znacznym stopniu ingeruje w Prawo geodezyjne i kartograficzne, zmieniając treść artykułów: 2, 4, 5, 7a, 7b, 7c, 7d, 9, 19, 24, 24b, 26, 40, 47a oraz 47b. Ustawa wprowadza m.in. przepisy dostosowujące zbiory danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz kompetencje i obowiązki organów służby geodezyjnej i kartograficznej do wymogów dyrektywy. W szczególności dotyczy to obowiązku prowadzenia w systemie informatycznym baz danych przestrzennych i metadanych opisujących te zbiory, określenie zasady ich udostępniania oraz wykorzystania przez organy administracji publicznej różnych szczebli.

Ustawa ma zapewnić wprowadzenie mechanizmów prawnych gwarantujących interoperacyjność i współdziałanie w zakresie danych, metadanych, usług elektronicznych, koordynacji budowy i rozwoju infrastruktury. Organem odpowiedzialnym za tworzenie, utrzymywanie i rozwój IIP w Polsce ma być minister właściwy do spraw administracji publicznej, a część zadań wykonywać będzie podległy mu główny geodeta kraju.
GGK będzie prowadził, m.in. z marszałkami województw, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, zintegrowany z ewidencją gruntów i budynków oraz ewidencją miejscowości, ulic i adresów. Rejestr ten będzie umożliwiał gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie danych dotyczących m.in. podziału kraju na potrzeby ewidencji gruntów i budynków, właściwość miejscową sądów, urzędów skarbowych, nadleśnictw, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, itd. Rejestr będzie zawierał również adresy i ich lokalizację przestrzenną.

Nowym zadaniem GGK będzie ponadto tworzenie systemu i programu szkoleń w dziedzinie infrastruktury informacji przestrzennej oraz współdziałanie w ich realizacji z ośrodkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi, organizacjami zawodowymi oraz firmami. Główny Geodeta Kraju będzie miał także rozszerzone kompetencje dotyczące modernizacji ewidencji gruntów i budynków, tworzenia baz danych topograficznych i ogólnogeograficznych wraz z numerycznymi modelami terenu oraz zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
Przestanie obowiązywać przepis dotyczący założenia i prowadzenia dla całego kraju mapy zasadniczej. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe będzie założenie i prowadzenie w systemie informatycznym bazy danych obiektów topograficznych w skalach 1:500 – 1:5000. Baza obejmie miasta oraz zwarte, zabudowane i przeznaczone pod budowę obszary wiejskie i ma być zintegrowana z innymi bazami, m.in. z ewidencją gruntów i budynków.

Ustawa o IIP wprowadzi również zmiany do przepisów ustaw: o statystyce publicznej, Prawo ochrony środowiska, o ochronie przyrody, Prawo geologiczne i górnicze, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Źródło. KPRM, GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
oby wygrał rozsądek Niech wygra rozsądek i dobro branży :)

nadzieja Miejmy nadzieję, że tym razem towarzystwo Warszawsko-Łódzko-Poznańskie się opamięta i przedłoży interesy branży nad swoje własne.

pytanie ciekawe ile zostanie z tekstu ustawy po przejściu przez Komisje Sejmowe?

No proszę Nawet to się udało!

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS