Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-03| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje, Imprezy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej



Wśród kilkunastu punktów porządku dzisiejszych (3 listopada) obrad Rady Ministrów znalazł się wreszcie projekt ustawy wprowadzającej na grunt polski dyrektywę INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) z 14 marca 2007 roku. Zgodnie z unijnym kalendarzem ustawa miała być uchwalona do 15 maja bieżącego roku.

Dyrektywa ustanawia infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) we Wspólnocie Europejskiej, która będzie bazować ma infrastrukturach IP prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie. Do 15 maja br. państwa UE miały wprowadzić w życie przepisy ustawowe i wykonawcze potrzebne do jej realizacji.
Ustawa określa podstawowe zasady tworzenia i działania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. IIP ma służyć wszystkim użytkownikom informacji przestrzennej w Polsce i krajach UE, będzie obejmowała wszystkie szczeble administracji publicznej. Zbiory danych przestrzennych w postaci elektronicznej będą dostępne dla administracji, przedsiębiorców i obywateli. Projekt ustawy przewiduje, że dostęp do zbiorów będzie możliwy przez internet, rozwiązanie to pozwoli ograniczyć uznaniowość urzędników, zarówno w udostępnianiu informacji, jak i podejmowaniu decyzji.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w ramach infrastruktury mogą być realizowane inicjatywy tworzenia infrastruktur regionalnych, lokalnych i tematycznych (pod warunkiem zapewnienia ich interoperacyjności i zgodności z przepisami wykonawczymi do dyrektywy i ustawy o IIP).

Projekt ustawy o IIP w znacznym stopniu ingeruje w Prawo geodezyjne i kartograficzne, zmieniając treść artykułów: 2, 4, 5, 7a, 7b, 7c, 7d, 9, 19, 24, 24b, 26, 40, 47a oraz 47b. Ustawa wprowadza m.in. przepisy dostosowujące zbiory danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz kompetencje i obowiązki organów służby geodezyjnej i kartograficznej do wymogów dyrektywy. W szczególności dotyczy to obowiązku prowadzenia w systemie informatycznym baz danych przestrzennych i metadanych opisujących te zbiory, określenie zasady ich udostępniania oraz wykorzystania przez organy administracji publicznej różnych szczebli.

Ustawa ma zapewnić wprowadzenie mechanizmów prawnych gwarantujących interoperacyjność i współdziałanie w zakresie danych, metadanych, usług elektronicznych, koordynacji budowy i rozwoju infrastruktury. Organem odpowiedzialnym za tworzenie, utrzymywanie i rozwój IIP w Polsce ma być minister właściwy do spraw administracji publicznej, a część zadań wykonywać będzie podległy mu główny geodeta kraju.
GGK będzie prowadził, m.in. z marszałkami województw, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, zintegrowany z ewidencją gruntów i budynków oraz ewidencją miejscowości, ulic i adresów. Rejestr ten będzie umożliwiał gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie danych dotyczących m.in. podziału kraju na potrzeby ewidencji gruntów i budynków, właściwość miejscową sądów, urzędów skarbowych, nadleśnictw, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, itd. Rejestr będzie zawierał również adresy i ich lokalizację przestrzenną.

Nowym zadaniem GGK będzie ponadto tworzenie systemu i programu szkoleń w dziedzinie infrastruktury informacji przestrzennej oraz współdziałanie w ich realizacji z ośrodkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi, organizacjami zawodowymi oraz firmami. Główny Geodeta Kraju będzie miał także rozszerzone kompetencje dotyczące modernizacji ewidencji gruntów i budynków, tworzenia baz danych topograficznych i ogólnogeograficznych wraz z numerycznymi modelami terenu oraz zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
Przestanie obowiązywać przepis dotyczący założenia i prowadzenia dla całego kraju mapy zasadniczej. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe będzie założenie i prowadzenie w systemie informatycznym bazy danych obiektów topograficznych w skalach 1:500 – 1:5000. Baza obejmie miasta oraz zwarte, zabudowane i przeznaczone pod budowę obszary wiejskie i ma być zintegrowana z innymi bazami, m.in. z ewidencją gruntów i budynków.

Ustawa o IIP wprowadzi również zmiany do przepisów ustaw: o statystyce publicznej, Prawo ochrony środowiska, o ochronie przyrody, Prawo geologiczne i górnicze, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Źródło. KPRM, GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS