Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-14| GNSS, Sprzęt, Firma, Instytucje

GLONASS do przodu, a Galileo stoi


Agencja RIA Novosti podała, że kolejna próba wystrzelenia trzech satelitów GLONASS odbędzie się 29 października br. Ponownie odkładany jest także start aparatów Galileo. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że kolejne cztery satelity znajdą się na orbicie kilka miesięcy później niż zakładano.

Problemy techniczne prześladują rosyjski system nawigacji satelitarnej od listopada ubiegłego roku, kiedy to utracono kontrolę nad jednym z orbitujących aparatów. Jako że długo nie udawało się ustalić przyczyn awarii, planowany na 25 września start satelity GLONASS-M został odsunięty na czas nieokreślony. Ogłoszenie nowej daty startu wskazuje, że rosyjska agencja kosmiczna zlokalizowała wreszcie źródło problemów. Przedstawiciele Roskosmosu zapewnili ponadto, że nadal aktualne są plany wystrzelenia do końca bieżącego roku łącznie 6 nowych satelitów.

Problemy nie opuszczają również europejskiego systemu Galileo. Dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain ogłosił, że dwa aparaty zostaną wystrzelone pod koniec 2010 roku, a dwa kolejne – na początku 2011 r. Wcześniej wszystkie cztery miały znaleźć się na orbicie już w przyszłym roku. Za opóźnienie odpowiada europejskie konsorcjum firm Astrium Satellites oraz Thales Alenia Space, które napotkało na problemy techniczne podczas budowy satelitów. Drugą przyczyną są trudności z przystosowaniem centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej do obsługi rosyjskich rakiet nośnych Sojuz.

Jak podaje portal GPS World, do końca tego roku ESA ma wyłonić firmy, które zbudują kolejne 28 satelitów systemu Galileo. Przetarg jest podzielony na 6 części, a pierwszych wykonawców mamy poznać już 11 listopada br.

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS