Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-09 | Edukacja, Ludzie, Instytucje

Uczelnia przedsiębiorcza – wywiad GEODETY z rektorem Collegium Varsoviense dr. Konradem Majem i kanclerzem Robertem Gmajem


Szczycimy się tym, że jesteśmy przedsiębiorstwem edukacyjnym albo uczelnią przedsiębiorczą, czego inne uczelnie lekko się wstydzą – mówi Robert Gmaj



Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Rynkowe podejście jest tym atutem, który ma wam pomóc w konkurencji z innymi uczelniami?
RG: To jest absolutny priorytet. Działamy na rynku, choć specyficznym, bo znacznie bardziej regulowanym. Poza tym ktoś musi na to zapotrzebowanie społeczne odpowiedzieć, a nie tylko wspierać się urzędniczą dotacją.

Konrad Maj: Na bieżąco dostosowujemy swoje programy do potrzeb rynkowych, oczywiście zachowując odpowiednie standardy. To zapotrzebowanie pomagają nam określić liczne firmy komercyjne, z którymi współpracujemy. Dzięki temu wiemy, co się dzieje na rynku i co powinien wiedzieć absolwent. A poza tym zyskujemy lepsze możliwości zatrudnienia absolwentów w miejscach, gdzie odbywali praktyki. Na uczelni niepublicznej dużo łatwiej prowadzić prace, ponieważ nie jest ona tak zestrukturalizowana jak państwowa.

Ale uczelnia państwowa ma jeden wielki atut: pieniądze budżetowe. Czy niedługo należy spodziewać się zmian w sposobie finansowania kształcenia na poziomie wyższym?

Robert Gmaj: Chcielibyśmy, żeby prawo i konstytucja były w Polsce przestrzegane. Mówię to całkiem poważnie, ponieważ obecnie działamy w systemie patologicznym. Niedopuszczalne jest, żeby na tym samym rynku konkurowały dwa podmioty, z których jeden jest dotowany, a drugi nie ma żadnego dofinansowania. W Polsce uczelnie państwowe są dotowane, nie w 100%, ale prawie w 200%, bo oprócz dotacji statutowej mają priorytet w uzyskiwaniu wszelkich grantów, projektów, środków celowych. Unia Europejska zakwestionowała funkcjonowanie stoczni, bo otrzymały jednorazowy zastrzyk finansowy i nie spełniały dyrektywy unijnej w zakresie równej konkurencji. A tu mamy do czynienia z permanentnym łamaniem prawa unijnego i naruszaniem konstytucji, bo ta gwarantuje równość podmiotów. Z tą patologią walczy Stowarzyszenie Rektorów i Założycieli Uczelni Niepublicznych, które wystosowało petycję do premiera, żądając przestrzegania prawa, bo inaczej sprawa zostanie podniesiona w Strasburgu. Jeśli dostalibyśmy dofinansowanie takie jak uczelnie państwowe, to w ciągu 2 lat zawojowalibyśmy rynek edukacyjny.

Dodajmy, że na uczelniach publicznych studenci niestacjonarni płacą za naukę.
RG: Ba! U nas czesne jest rzędu 400-500 złotych, natomiast w uczelniach dotowanych standardem jest 700-800 złotych miesięcznie. A więc to jest ich trzecie źródło finansowania, oprócz statutowego, celowego, jeszcze komercyjne.
KM: Na uczelni państwowej znajdzie się uzasadnienie na wydanie każdej sumy pieniędzy. Ostatnie statystyki pokazują, jak niewielki procent (rzędu kilkunastu) przynosi zysk wdrożeniowy.

Czy to jest marnotrawienie środków?
RG: Tak, to jest marnotrawienie, jeśli to samo można zrobić za o wiele mniejsze pieniądze. Wprowadzenie konkurencji zmieniłoby całkowicie rynek edukacyjny. Bo teraz rynku w zasadzie nie ma. To jest nasza największa bolączka i przeszkoda w rozwoju.

Ten problem łączy wszystkie prywatne uczelnie?
RG: Tak. Sytuacja jest poważna, bo szykuje się upadek części dużych uczelni niepublicznych z tradycjami. I to wcale nie dlatego, że są złe.

Ale kto tu z kim konkuruje, skoro i tu, i tu pracuje ta sama kadra?
KM: Dotykamy kolejnego aspektu tej samej patologii. Od początku walczymy z poglądem, że ci sami ludzie na uczelniach niepaństwowych wykładają gorzej niż na państwowych. To zostało przełamane w ciągu ostatnich kilku lat, m.in. dzięki temu, że uczelnie niepaństwowe mają już licznych absolwentów, którzy zadają kłam temu poglądowi. Kadra nie funkcjonuje u nas tylko na tej zasadzie, że przychodzi na kilka godzin zajęć w tygodniu i znika. Myśmy się na taki układ nie zgodzili. Ten pierwszy rok, który wykorzystujemy na wzajemne przyjrzenie się sobie, pozwala stwierdzić, czy ktoś się sprawdza nie tylko jako wykładowca, ale również pracownik naukowy. Po to, żebyśmy mogli realizować prace badawcze, które przynoszą dodatkowe pieniądze dla uczelni. Przyjęliśmy założenie, że zewnętrzne źródła finansowania mają służyć podniesieniu poziomu edukacyjnego. Dlatego startujemy w przetargach, konkursach, z wnioskami o dofinansowanie i pozyskujemy środki.

Jakie programy naukowo-badawcze z zakresu geodezji obecnie realizujecie?
KM: Wspólnie z Przedsiębiorstwem Badań Geofizycznych w Warszawie opracowaliśmy prototyp mobilnego stanowiska monitoringu skażeń ropopochodnych z wykorzystaniem techniki teledetekcyjnej i geodezyjnej. Stanowisko wykorzystuje przestrajalny filtr ciekłokrystaliczny, wysokoczułą kamerę hiperspektralną i odpowiednie oprogramowanie. Pozwala nakładać przetworzony obraz z kamery na dowolne mapy, w zależności od tego, co jest w danej chwili obserwowane, i uzyskiwać w ten sposób informacje o rozmiarze skażenia. Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie projektu badawczo-rozwojowego i jeśli je uzyskamy, to ten prototyp nabierze charakteru produkcyjnego...

Cały wywiad w październikowym wydaniu GEODETY

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ten biznesmen ma długi jak stąd do Paryża cz wiecie że ten biznesmen Gmaj tak pięknie prowadzi swoją spółkę Cyberonet że ta ma dlugi w wysokości prawie 1 mln. zł. ? Wierzycielem jest Tesco Polska Sp z o.o. Ciekawe jakie długi będą miały jego szkoły ? No i kto je będzie spłacał ? Może państwo polskie dofinansuje tego biznesmena ?
  
zawłaszczył ponad milion a teraz się mądrzy Prześledźcie losy szkoły która jest własnością kanclerza Gmaja. Jako pracownik WAT zawłaszczył ją sobie razem z pieniędzmi które były przeznaczone na jej utworzenie. To były pieniądze podatników czyli społeczne. I ten PRZEDSIĘBIORCA uczy studentów. Wstyd. Jak można tolerować takie działania. A o geodezji to on nie ma bledego pojęcia. Czytajcie o tym wszystkim na www.sww.freewebweb.com
  
po co te emocje... Po co tyle złych emocji. Każdy ma prawo czynić to co nie jest zabronione. A niestety nie jest zabronione uczenie na wielu etatach. I to jest największa hipokryzja dzisiejszych czasów (podobnie jak wspomniane niżej plagiaty materiałów dydaktycznych). Bo ów profesor nie jest w stanie poświęcić należytej uwagi ani studentom tym z enomowanych uczelni jak i dopiero co wojujących rynek. Tylko tak naprawdę to profesorowie z haryzmą, których wykładów wysłuchiwało się z zapartym tchem wcale nie spędzają czasu w PKP IC goniąc na kolejny kampus. Jestem za wprowadzeniem jednakowe zasad jak dla wszystkich (równe dotacje, ale i zwalczanie nieuczciwej konkurencji-wieloetatowość) i wierzę że każdemu wyszło by to na dobre. Skończyły by się buńczuczne przechwałki panów rektorów , a liczyłaby się żetelna praca. Konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale zdrowa konkurencja - a nie pasożytowanie na dorobku naukowym innych i lamentowanie o większą kasę...
  
i jeszcze coś!!! W Polsce mamy już 20 kierunków geodzji, a obsługują je pracownicy 5 Wydziałów Geodezyjnych Państwowych Uczelni. To gdzie tu mowa o rowoju naukowym i poprawie jakości kształcenia. Wydziały Geodezjyne zamieniają się w szkółki. Bo pracownicy mają czas tylko na zajęcia dydaktyczne bez wkładania większego wysiłku w ich rozwuj. O konsultacjach i badaniach naukowych już dawno zapomnieli.
  
a moje zdanie jest takie! Istotnie na Uczelniach Publicznych poziom spada i trzeba o tym dyskutować. A dlaczego nikt nie dyskutuje o poziomie na Uczelniach Prywatnych? Nie ma takiej potrzeby oni poczekają aż Uczelnie Publiczne coś wymyślą a później dostaną to za darmo od nielojalnych pracowników. To takie postępowanie pogarsza sytuacje Uczelni Publicznych-paranoja. Kto by pozwolił swojemy pracownikowi na pracę w konkurencji? A tutaj można, tylko moim zdaniem Panstwo nie płaci Pracownikom Uczelni Publicznych za 10 godzin zajęć w tygodniu, tylko za pracę na etacie. A pracownicy w jeden dzien obrobią te 10 godzin biorą materiały i jadą dorabiać dalej. A mogliby popracować nad jakością kształcenia i nad rozwojem naukowym, no ale po co się wysilać. Z poprzednią wypowiedzią też się nie zgodzę niedawno kończyłam studia na renomowanej uczelni i program był niemal co roku zmieniany, jest jeszcze paru lojanych pracwników Uczelni Publicznych.
  
moje zdanie Niedawno przez forum przetoczyła się dyskusja, że na uczelniach renomowanych nie uczą tego co trzeba, gdyż program nauczania jest z przed kilkudziesięciu lat i nie przystaje do dzisiejszego poziomu techniki. Oczywiście dziś każdy może sobie dziś otworzyć szkołę geodezji (jak również każdego innego kierunku), ale to rynek zweryfikuje czy absolwenci do czegokolwiek się nadają. Poczekamy, zobaczymy...
  
absurdalne! Jakaś sobie szkoła wczoraj otworzyła kierunek Geodezji, a dziś chce konkurować z innymi HAHAHAHAHAHAHAHAHA. Po pierwsze proszę odpowiedzieć na pytanie skąd nagle Panom Biznesmenom (z artykułu) wzięły się programy studiów, materiały do zajęć i cała baza materiałów dydaktycznych (bo nie wierze, że tak nagle samo przyszło). Po drugie jak poprzednicy proszę wymienić kilka nazwisk nauczycieli akademickich (z zakresu geodezji) tej szkoły. Po trzecie może na temat jakości kształcenia na Uczelni Publicznej i na Uczelni Niepublicznej powinni się wypowiedzieć Ci co uczą w i tu i tu. Jestem pewny, że tego nie zrobią bo Państwo podwójni wstydzą się nawet przyznać do tego, że uczą w szkołach prywatnych wynosząc tam materiały za które zapłaciło Państwo. Przez takich pseudo-nauczycieli akademickich Uczelnie publiczne również przechodzą kryzys, bo zamiast zająć się podnoszeniem standardów naukowych i dydaktycznych swojej macierzystej Uczelni to dorabiają na jej materiałach w innych szkołach.
  
do chorego Trzeba było się uczyć to byś płacić nie musiał!!! Jak na razie na państwowych uczelniach płaci się tylko za warunki - widać miałeś ich sporo (peja23)...:)))))) A po drugie z logiką i zrozumieniem tekstu u Ciebie trochę na bakier:)))) Nikt tu nie popiera podwójnych nauczycieli a leśnym dziadkom to powinieneś się kłaniać bo to oni stanowią jak na razie naukową elitę tego kraju! A jaka masz wątpliwości to wal do Kanclerza z tego wywiadu - prawdę Ci powie (może metodę najmniejszych kwadratów ktoś Ci w końcu wytłumaczy) :)))
  
Do ludzi chorych Do protestujących. Jeśli na publicznej uczelni doi się od studentów ostatni grosz i spędza na wykłady ponad 1000 osób to jest dobrze? Jeśli dziadki leśne z publicznych myślą tylko o pseudonaukowych grantach i dorabianiu na studiach podyplomowych i w prywatnych szkołach to jest OK? Panowie, komunizm i PRL skończył się w czerwcu 1989 roku. Obudźcie się wreszcie!
  
zgadzam się żenada - czy redakcja naprawdę nie ma pomysłów na trochę bardziej ambitne teksty i wywiady ? po co ten wywiad ? żeby wywołac emocje ? to o to Państwu chodzi ? jeśli tak to to też żenada,
  
Patologia to treść wypowiedzi obu Panów. Ja poproszę o kilka nazwisk nauczycieli akademickich, których ta uczelnia się sama wykształciła? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kradzież to idealne słowo jakim można nazwać finansowanie niepublicznych Uczelni. Kradzież materiałów i wieloletniego dorobku Państwowych Uczelni. Tacy ludzie powinni się wstydzić swojego postępowania - żałosne.
  
kradzież A gdzie szanowna kadra się kształciła i nabywała swoje pierwsze szlify? Zapewne na tych wszystkich Niepublicznych uczelniach? - żałosne:)) Uczelnie Niepubliczne już od dawna są finansowane przez Państwo - materiały dydaktyczne wynoszone przez podwójnych pracowników, niejednokrotnie również sprzęt pomiarowy!!! Na chwile obecną jest to proceder nielegalny i tylko pobłażliwość Rektorów Uczelni Publicznych jeszcze tego nie zmieniła. Generalnie żałosny jest ton wypowiedzi Panów Biznesmenów z powyższego artykułu!!!
  
pytanie cytat: Jeśli dostalibyśmy dofinansowanie takie jak uczelnie państwowe, to w ciągu 2 lat zawojowalibyśmy rynek edukacyjny. - a proszę powiedzieć co by się stało w ciągu najbliższych 2 lat gdyby Pracownicy Uczelni Publicznych przestali wykładać na Uczelniach Niepublicznych ? Collegium Varsoviense - kolejna szkoła kształcąca w zakresie geodezji. Ciekawe jaką ma kadrę akademicką i skąd programy nauczania i materiały do zajęć ? Pewnie Pan Kanclerz napisał ;)
  
patologia Powinny Uczelnie Państwowe złożyć wniosek do ministerstwa o zakaz pracy na dwóch stanowiskach i problem prywatnych uczelni zostałby rozwiązany raz na zawsze. To co Panowie mówią jest tak żałosne że prawie śmieszne. Utrzymywać przedsiębiorstwa z pieniędzy podatników - to trochę niepoważne.
  



zobacz też:



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
odwzorowanie stereograficzne znano już w starożytnej Grecji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bolesław Wolny (1935-2018)

Bolesław Wolny (1935-2018)
Nestor szczecińskiej geodezji, wieloletni pracownik administracji geodezyjnej na Pomorzu Zachodnim. Pełnił m.in. funkcję kierownika Delegatury GUGiK w Szczecinie, głównego geodety województwa czy kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1917

1917
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954), matematyk i astronom, opracowuje zasady rachunku krakowianowego. Podstawy teoretyczne opublikował w 1923 r. w "Biuletynie Polskiej Akademii Umiejętności". Krakowiany - odmiana rachunku macierzowego służyły do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2