Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-30| GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

Nowości w Google Earth, Google Maps API i Google Wave


Aplikacja Google Earth została wzbogacona o nowe trójwymiarowe modele zabudowy oraz dane dotyczące globalnych zmian klimatycznych. Poszerzono także możliwości interfejsu programistycznego Google Maps API i ujawniono kartograficzne możliwości projektowanej usługi Google Wave.

Z okazji zbliżającej się XV Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej (COP 15), która odbędzie się w grudniu br. w Kopenhadze, firma Google we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz władzami Danii opublikowała nowe warstwy danych oraz wirtualne wycieczki prezentujące różne modele zmian klimatycznych. Prognozy te dotyczą temperatury oraz opadów i obejmują okres 2009-2100 r.
Aplikacja Google Earth została wzbogacona niedawno także o kolejne trójwymiarowe modele zabudowy. Do grona kilkunastu miast (w tym Warszawy) dołączyły Kopenhaga i Marsylia.

Jak przydatną aplikacją może być Google Earth udowodnili ostatnio przedstawiciele amerykańskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa (ISIS), którzy wykorzystali ją do wytypowania miejsc, gdzie władze Iranu potajemnie budują kolejne reaktory atomowe. Czynność tę ułatwiła nie tylko bardzo dobra rozdzielczość zdjęć, lecz również narzędzie do przeglądania obrazów historycznych.

Nowości nie ominęły także interfejsu Google Maps API 3. Dzięki aktualizacji na mapach opracowywanych przy jego użyciu użytkownicy mogą nanosić obiekty liniowe i powierzchniowe, a następnie edytować ich węzły.

Firma Google rozpoczęła ponadto nabór chętnych do testowania portalu społecznościowego nowej generacji Google Wave. Jednym z jego elementów będą interaktywne mapy, za pośrednictwem których użytkownicy będą mogli dzielić się między sobą własnymi danymi przestrzennymi.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS