Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-06| GNSS, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Zmierzono fragment uskoku San Andreas


Amerykańscy naukowcy z Instytutu Oceanografii w San Diego oraz Amerykańskiej Służby Geologicznej postanowili zbadać i dokładnie pomierzyć uskok San Andreas w okolicach jeziora Salton w Kalifornii.

Specjaliści chcieli sprawdzić, czy jezioro leżące 70 m poniżej poziomu morza jest bezodpływowe. Badania te są niezbędne ze względu na potrzebę ochrony zagrożonych gatunków żyjących w wodach zbiornika. Ponadto okolice uskoku są często nękane przez trzęsienia Ziemi, o sile nawet 7 w skali Richtera.

Specjaliści korzystali z precyzyjnego radaru CHIRP, który wysyła fale akustyczne o modulowanej częstotliwości. Dzięki temu sygnały przechodzą przez wiele zróżnicowanych materiałów skalnych i wodę. Badania pozwoliły zobrazować poszczególne warstwy osadów oraz szczeliny i uskoki. Okazało się, że uskok San Andreas posiada rozwidlenia, a na dnie badanego jeziora znajduje się wiele szczelin. Do analiz wykorzystano również zdjęcia wykonane z satelity Landsat. Efektem prac są mapy przedstawiające dokładne rozmieszczenie uskoków i szczelin, co ułatwi analizę przyczyn trzęsień Ziemi oraz ich prognozowanie. Ponadto pomoże w pracach związanych z ochroną ekosystemu jeziora Salton.


czerwonymi kropkami oznaczono epicentra trzęsień Ziemi, szare linie przedstawiają szczeliny i uskoki, a zielone linie: miejsca badań urządzeniem CHIRP

Źródło: Geology.com


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS