Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-07-08| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

Powstała globalna mapa zanieczyszczenia amoniakiem


Dzięki danym pozyskanym przez satelitę MetOp Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspólnie z Europejską Agencją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) opracowała mapę zanieczyszczenia atmosfery amoniakiem.

Amoniak atmosferyczny odpowiada m.in. za zakwaszenie gleb, spadek bioróżnorodności środowiska, zmiany klimatyczne oraz powstawanie w powietrzu pyłów wywołującym astmę. Głównym źródłem zanieczyszczeń tą substancją jest rolnictwo. Ocenia się, że amoniak staje się w ostatnich dekadach głównym źródłem degradacji środowiska. Niestety, pomiary jego stężenia w praktyce są bardzo trudne, gdyż substancja ta ulega bardzo szybkiemu rozkładowi, wchodząc w reakcję m.in. z kwasem azotowym i siarkowym.

Zadania przedstawienia globalnego rozmieszczenia amoniaku atmosferycznego jako pierwsi podjęli się naukowcy z ESA, EUMETSAT, Uniwersytetu w Brukseli oraz Francuskiego Centrum Badań Naukowych (CNRS). Do pomiarów wykorzystali oni wystrzelonego w 2006 roku satelitę MetOp, a konkretnie działający w podczerwieni interferometr IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer) opracowany przez Francuską Agencję Kosmiczną (CNES). Jest to jeden z najczulszych instrumentów sondujących ziemską atmosferę, jaki znajduje się obecnie w kosmosie. Obserwuje on Ziemię w 8461 kanałach podczerwieni w przedziale 3,7-15,5 mikrometrów, dziennie wykonuje dwie serie pomiarów.

Mapę zanieczyszczenia amoniakiem opracowano na podstawie danych zebranych z całego roku 2008. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami wynika z niej, że największe stężenie tej substancji notowane jest w regionach rolniczych: Dolinie Padańskiej, Kotlinie Fergańskiej i dolinie rzeki Snake River w Idaho. Problem ten dotyczy także obszarów nawiedzanych przez częste pożary – regionów Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji.

Choć otrzymane dane mają charakter eksperymentalny, to członkowie zespołu badawczego uważają wyniki za obiecujące i liczą, że pomogą one w walce z zanieczyszczeniem atmosfery przez amoniak, co wpisano choćby w cele działalności ONZ na najbliższe lata.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama