Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-17| Teledetekcja, Sprzęt

GOCE satelitą meteorologicznym?


Najnowsze badania Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wskazują, że satelity grawimetryczne, takie jak wystrzelony w marcu br. GOCE, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do badania górnych warstw atmosfery.

Cechą charakterystyczną satelitów mierzących siłę ziemskiej grawitacji jest ich bardzo niska orbita. Przykładowo pułap GOCE to raptem około 250 km. Mimo że powietrze na tej wysokości jest bardzo rozrzedzone, to przy dużej prędkości stawia znaczący opór, który musi być stale rekompensowany przez silnik jonowy. Jak pokazały 18-miesięczne badania ESA, dzięki przetworzeniu danych z akcelerometrów zainstalowanych na satelitach GOCE, CHAMP i GRACE możliwe jest zmierzenie lokalnych właściwości górnej warstwy atmosfery – m.in. gęstości i temperatury powietrza, a także prędkości wiatrów, które w tej części termosfery mogą dochodzić nawet do kilkuset metrów na sekundę.

Zebrane dane pomogą stworzyć dokładniejszy model górnej warstwy atmosfery, który będzie niezwykle przydatny podczas projektowania kolejnych satelitów o niskiej orbicie, takich jak choćby europejski SWARM. Jego celem będzie precyzyjne pomierzenie ziemskiego pola magnetycznego. Termin wystrzelenia wstępnie wyznaczono na 2010 r. Model górnej atmosfery będzie wykorzystywany także do planowania manewrów oraz oceny ryzyka kolizji dla już orbitujących urządzeń, np. GOCE.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS