|2009-06-09|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje
ESA przedłuży życie Envisata
Jak podała 5 czerwca br. ESA, jej zarząd zdecydował się na przedłużenie i sfinansowanie misji siedmioletniego już satelity Envisat do 2013 roku. Jest on największym i najbardziej skomplikowanym satelitą, jaki został kiedykolwiek zbudowany.
Misja wystrzelonego w 2002 roku aparatu miała trwać 5 lat. Następnie termin ten wydłużono do 2010 roku. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się jednak na wydłużenie okresu funkcjonowania aparatu na orbicie o kolejne 3 lata. Europejski satelita Envisat wyposażony jest w 10 instrumentów zbierających dane o atmosferze, powierzchni lądów, wodzie i pokrywie lodowej. Satelita umożliwia badanie zmian klimatu (dobowe dane o temperaturze, poziom promieniowania UV, zawartość ozonu w atmosferze), poziomu wody w oceanach, zanieczyszczenia środowiska (np. wycieki ropy na morzu), rozpuszczania się lodowców (na podstawie długotrwałych obserwacji Antarktydy i Grenlandii). Zdjęcia radarowe rejestrowane w rejonach sejsmicznych pozwalają porównywać różnice w terenie, jakie te zjawiska powodują. Jest to także jedyny satelita, który równocześnie może rejestrować zdjęcia optyczne i radarowe. Dostarcza on naukowcom najbardziej dokładne obrazy Ziemi dostarczane w czasie quasi-rzeczywistym.
ESA zdecydowała się na przedłużenie misji głównie ze względu na możliwość kontynuowania kilkuletnich już badań dotyczących zmian klimatu, a w szczególności analizy grubości pokrywy lodowej, efektu cieplarnianego i temperatury powierzchni oceanów. Ponadto zarząd ESA stwierdził, że powinno się utrzymać Envisata dopóki nie zostanie wystrzelona seria nowych satelitów Sentinel monitorujących środowisko. Będą one funkcjonować w ramach projektu Globalnego Monitoringu Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES). Sentinel-1 będzie kontynuował rozpoczęte przez Envisata obrazowanie radarowe, Sentinel-3 ma wykonywać obrazy optyczne, z kolei zadaniem aparatu Sentinel-5 będzie kontynuacja badań nad atmosferą.
Źródło: ESA
|