|2009-06-18|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Imprezy
ESA w walce z pustynnieniem
Wczoraj (17 czerwca) odbył się 15. Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. ESA już osiem lat wspiera badania nad tymi zjawiskami.
W wielu regionach osady ludzkie zagrożone są postępującym pustynnieniem i suszą, które dotychczas zmusiły około 20 mln ludzi do zmiany miejsca zamieszkania. Do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet 10–krotnie.
ESA zaangażowana jest w walkę z pustynnieniem i suszą od ponad 8 lat. Dzięki zdjęciom satelitarnym zjawisko pustynnienia i degradacji gleb może być systematycznie monitorowane. Satelity teledetekcyjne z łatwością rejestrują nawet niewielkie zmiany powierzchni ziemi pokrytej piaskiem, obszary wypalanych lasów i łąk (co jest również przyczyną pustynnienia), jak również procesy erozji i przesuszenia gleby. Rejestrowane obrazy są przydatne w gospodarowaniu zasobami wodnymi, planowaniu przestrzennym i w działaniach na rzecz ochrony środowiska.
Od kilku lat ESA wspiera państwa afrykańskie, którym dostarcza dane dotyczące zasobów wodnych. W ostatnich latach udostępniono darmowo ponad 8,5 tys. zdjęć pomocnych w gospodarce wodnej w Afryce.
Ponadto w 2004 roku ESA rozpoczęła projekt „DesertWatch”, który dotyczy szczegółowego monitorowania najbardziej zagrożonych pustynnieniem państw w Europie – Grecji, Włoch, Portugalii i Turcji. W ramach tego programu tworzone są mapy, modele, jak również wizualizacje prognozujące postęp zjawiska w przyszłości. Na tegorocznych obchodach Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą ESA zapowiedziała rozwinięcie projektu „DesertWatch” na cały świat.
burza piaskowa nad Zatoką Perską
Źródło: ESA
|