Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-30 | Geodezja, Instytucje, Imprezy

Nowy przewodniczący Komitetu Geodezji PAN


Podczas posiedzenia Komitetu Geodezji PAN (30 czerwca) wybrano nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Do niedawna pracami tego gremium kierował profesor Lubomir Włodziemierz Baran.

Od śmierci profesora (3 kwietnia br.) stanowisko to było nieobsadzone. Jedynym kandydatem na przewodniczącego, zgłoszonym na dzisiejszym posiedzeniu, był prof. Marcin Barlik (fot.) z Politechniki Warszawskiej. W tajnym głosowaniu oddano na niego 21 głosów (na 22 ogółem). Zastępcą profesora Barlika został prof. Jan Kryński z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie.
Przed wyborami prof. Bogdan Ney (PAN) przypomniał sylwetkę profesora Lubomira Barana. Ciepło wspominali profesora również inni członkowie Komitetu. Pamięć zmarłego uczczono chwilą ciszy. Podczas posiedzenia omawiano także przebieg sympozjum EUREF 2009, które odbyło się we Florencji pod koniec maja oraz problemy związane z wydawaniem „Geodezji i Kartografii” - od tego roku półrocznika (wcześniej kwartalnika).

Tradycją spotkań Komitetu Geodezji są wykłady wygłaszane przez jego członków lub zaproszone osoby. Podczas dzisiejszego posiedzenia prof. Józef Czaja (AGH) omówił zastosowanie zaawansowanych procesów statystycznych w modelowaniu wyników pomiarów reprezentujących zmienną losową wielowymiarową. Jeśli ktoś czuje się mocny w estymacji modeli statystycznych prowadzonej przy uwzględnieniu pełnej analizy wariancji i wie, kiedy zastosować macierz kowariancji, nie powinien mieć problemu ze sformułowaniem zasad estymacji modeli statystycznych. Stąd wiedzie już prosta droga do oceny wiarygodności takich modeli. Jest rzeczą oczywistą, że jeśli uwzględnimy wszystkie stopnie swobody, to we wzorze na ocenę wiarygodności modelu w liczniku będziemy mieli część „wyjaśnioną” przez nasz model, a w mianowniku „niewyjaśnioną”. Aby pójść dalej w rozważaniach, trzeba, niestety, znać rozkład F-Snedecora o stopniach swobody. Bez tego ani rusz, bo inaczej nie dotrzemy do przedziałów ufności dla estymowanych parametrów, a zwłaszcza do kwantyli rozkładu.
Jak dowodził prof. Czaja, cała ta skomplikowana statystyczna aparatura może być z powodzeniem wykorzystywana przy szacowaniu nieruchomości. Uczestnicy posiedzenia unikali dyskusji z autorem, prawdopodobnie z uwagi na owe kwantyle, zaś niżej podpisany ma poważne wątpliwości co do słuszności końcowego wniosku uczonego.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Sympozjum EUREF 2009 we Florencji

Niemal 200 osób przybyło na sympozjum EUREF 2009, które odbyło się w tym roku (27-30 maja) we Włoszech...

Zmarł profesor Lubomir Włodzimierz Baran

3 kwietnia, po długiej chorobie zmarł prof. zw. dr hab. inż. Lubomir Włodzimierz Baran, geodeta, członek...

PAN o geodezji i kartografii

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się (24 marca) posiedzenie Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Głównymi...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. szlachta folwarczna na Mazowszu miała majątki o średniej powierzchni 42 hektarów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edmund Wilczkiewicz (1891-1946)

Edmund  Wilczkiewicz  (1891-1946)
Urodził się 14 listopada w Krakowie. Tam ukończył szkołę realną, po czym rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Wiedeńskiej. W czasie I wojny światowej przebywał na froncie włoskim. Po powrocie do kraju w 1918 roku wstąpił w szeregi...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1937

1937
Na Grenlandię wyruszyła wyprawa naukowa zorganizowana przez Wojskowy Instytut Geograficzny i Polskie Towarzystwo Geograficzne. W czasie badań wykonano serie zdjęć fotogrametrycznych wyspy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2