Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-24| Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

Radarowy monitoring uskoków tektonicznych


NASA rozpoczyna zakrojony na szeroką skalę wieloletni program monitorowania niewielkich zmian tektonicznych w podłożu Kalifornii. W tym celu wykorzysta obrazy interferometryczne wykonywane w krótkich odstępach czasu.

Obszar Kalifornii jest rozcięty aktywnym sejsmicznie uskokiem Świętego Andrzeja, który sprawia, że region ten jest regularnie nawiedzany przez katastrofalne trzęsienia ziemi. Naukowcy już od wielu dekad próbują monitorować oraz przewidywać to zjawisko. Jak dotąd, najskuteczniejszym narzędziem, jakim dysponowali, była interferometria radarowa. Podobnej metody, choć na większą skalę, chcą użyć naukowcy z NASA, aby prowadzić stały monitoring gęstej sieci uskoków. W tym celu wykorzystają oni urządzenie UAVSAR (Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar) – niewielki zasobnik umieszczony pod kadłubem odrzutowca Gulfstream III. W jego wnętrzu zainstalowano radar typu SAR (Synthetic Aperture Radar), za pomocą którego z wysokości około 13 km co kilka dni generowane będą interferogramy w paśmie L promieniowania mikrofalowego. Pozwoli to na bieżące monitorowanie rozwoju osuwisk, wulkanów, a także ruchów płyt litosfery oraz uskoków. Dotychczas NASA wykorzystywała w tym celu wyłącznie dane satelitarne pozyskane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Charakteryzowały się one jednak niską dokładnością oraz niewystarczającą częstotliwością ich pozyskiwania.

Przedstawiciele instytutu badawczego JPL (Jet Propulsion Laboratory) podkreślają, że doświadczenia zebrane podczas tego projektu pozwolą na zaprojektowanie nowego, precyzyjnego satelity radarowego o roboczej nazwie DESDynl (Deformation, Ecosystem Structure and Dynamics of Ice, or DESDynI). Jego zadaniem będzie generowanie interferogramów dla tego samego obszaru co około 8 dni.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS