|2009-06-24|
Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje
Radarowy monitoring uskoków tektonicznych
NASA rozpoczyna zakrojony na szeroką skalę wieloletni program monitorowania niewielkich zmian tektonicznych w podłożu Kalifornii. W tym celu wykorzysta obrazy interferometryczne wykonywane w krótkich odstępach czasu.
Obszar Kalifornii jest rozcięty aktywnym sejsmicznie uskokiem Świętego Andrzeja, który sprawia, że region ten jest regularnie nawiedzany przez katastrofalne trzęsienia ziemi. Naukowcy już od wielu dekad próbują monitorować oraz przewidywać to zjawisko. Jak dotąd, najskuteczniejszym narzędziem, jakim dysponowali, była interferometria radarowa. Podobnej metody, choć na większą skalę, chcą użyć naukowcy z NASA, aby prowadzić stały monitoring gęstej sieci uskoków. W tym celu wykorzystają oni urządzenie UAVSAR (Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar) – niewielki zasobnik umieszczony pod kadłubem odrzutowca Gulfstream III. W jego wnętrzu zainstalowano radar typu SAR (Synthetic Aperture Radar), za pomocą którego z wysokości około 13 km co kilka dni generowane będą interferogramy w paśmie L promieniowania mikrofalowego. Pozwoli to na bieżące monitorowanie rozwoju osuwisk, wulkanów, a także ruchów płyt litosfery oraz uskoków. Dotychczas NASA wykorzystywała w tym celu wyłącznie dane satelitarne pozyskane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Charakteryzowały się one jednak niską dokładnością oraz niewystarczającą częstotliwością ich pozyskiwania.
Przedstawiciele instytutu badawczego JPL (Jet Propulsion Laboratory) podkreślają, że doświadczenia zebrane podczas tego projektu pozwolą na zaprojektowanie nowego, precyzyjnego satelity radarowego o roboczej nazwie DESDynl (Deformation, Ecosystem Structure and Dynamics of Ice, or DESDynI). Jego zadaniem będzie generowanie interferogramów dla tego samego obszaru co około 8 dni.
Źródło: NASA
|