wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-24| Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

Radarowy monitoring uskoków tektonicznych


NASA rozpoczyna zakrojony na szeroką skalę wieloletni program monitorowania niewielkich zmian tektonicznych w podłożu Kalifornii. W tym celu wykorzysta obrazy interferometryczne wykonywane w krótkich odstępach czasu.

Obszar Kalifornii jest rozcięty aktywnym sejsmicznie uskokiem Świętego Andrzeja, który sprawia, że region ten jest regularnie nawiedzany przez katastrofalne trzęsienia ziemi. Naukowcy już od wielu dekad próbują monitorować oraz przewidywać to zjawisko. Jak dotąd, najskuteczniejszym narzędziem, jakim dysponowali, była interferometria radarowa. Podobnej metody, choć na większą skalę, chcą użyć naukowcy z NASA, aby prowadzić stały monitoring gęstej sieci uskoków. W tym celu wykorzystają oni urządzenie UAVSAR (Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar) – niewielki zasobnik umieszczony pod kadłubem odrzutowca Gulfstream III. W jego wnętrzu zainstalowano radar typu SAR (Synthetic Aperture Radar), za pomocą którego z wysokości około 13 km co kilka dni generowane będą interferogramy w paśmie L promieniowania mikrofalowego. Pozwoli to na bieżące monitorowanie rozwoju osuwisk, wulkanów, a także ruchów płyt litosfery oraz uskoków. Dotychczas NASA wykorzystywała w tym celu wyłącznie dane satelitarne pozyskane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Charakteryzowały się one jednak niską dokładnością oraz niewystarczającą częstotliwością ich pozyskiwania.

Przedstawiciele instytutu badawczego JPL (Jet Propulsion Laboratory) podkreślają, że doświadczenia zebrane podczas tego projektu pozwolą na zaprojektowanie nowego, precyzyjnego satelity radarowego o roboczej nazwie DESDynl (Deformation, Ecosystem Structure and Dynamics of Ice, or DESDynI). Jego zadaniem będzie generowanie interferogramów dla tego samego obszaru co około 8 dni.

Źródło: NASA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS