Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-22| GIS, Mapy, Teledetekcja

NASA: Pomiar niewidocznych kraterów Księżyca z Ziemi


NASA wykonała dokładną mapę topograficzną rejonu południowego bieguna Księżyca. Obejmuje ona obszar o wymiarach 500 x 400 kilometrów.

Mapę opracowali naukowcy z Jet Propulsion Laboratory, którzy wykorzystali do tego celu anteny Deep Space Communications Complex w Goldstone na pustyni Mojawe w Kalifornii. Uzyskane dane pomogą w planowaniu misji LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite), której zadaniem będzie zbadanie stale pogrążonych w cieniu kraterów w rejonie południowego bieguna Księżyca.
Naukowcy z JPL skierowali w stronę Księżyca 70-metrową antenę radaru, który przez 90 minut wysyłał wiązkę promieni o mocy 500-kilowatów. Sygnały odbite od powierzchni satelity odebrały dwie 34-metrowe anteny systemu. Drogę do Księżyca (373 046 km) i z powrotem sygnał pokonał w 2,5 sekundy. Według Barbary Wilson z NASA JPL, niewidoczne do tej pory wnętrza kraterów można obejrzeć z rozdzielczością 40 m w poziomie i 5 m wysokościowo.
Dla zorientowania pomierzonego obszaru na powierzchni Księżyca dane radarowe zostały porównane z wynikami pomiarów altimetrycznych uzyskanymi niedawno przez japońską misję Kaguya.

Goldstone Deep Space Communications Complex jest jednym z trzech obiektów sieci służącej do komunikacji z satelitami w ramach misji międzyplanetarnych i prowadzenia obserwacji astronomicznych (radarowych i radiowych). Kompleksy rozlokowano równomiernie na powierzchni globu: w Goldstone, w Australii (40 km na płd.-zach. od Canberry) i w Hiszpanii (60 km na zachód od Madrytu), tym samym zapewniają one nieprzerwaną łączność radiową z satelitami i możliwość obserwacji obiektów w kosmosie. W każdym z nich znajdują się cztery anteny (70 m, 2 x 34 m, 26 m).

NASA, AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS