wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-09| GNSS, GIS, Teledetekcja, Instytucje

NASA monitoruje grubość lądolodu grenlandzkiego


Naukowcy z NASA będą przez najbliższy miesiąc mierzyć zmiany powierzchni oraz grubości drugiego co do wielkości lądolodu na świecie przy wykorzystaniu lotniczych i satelitarnych metod obrazowania.

Najważniejszym narzędziem wykorzystywanym w badaniach pod kierunkiem Williama Krabilla z NASA będzie samolot P-3B zaprojektowany do lotów na niskim pułapie oraz z dużym obciążeniem. Maszyna ta wyposażona będzie w skaner laserowy Airborne Topographic Mapper, którego zadaniem ma być pomiar powierzchni lądolodu. Dzięki wykorzystaniu radaru Pathfinder Airborne Radar Ice Sounder opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore możliwa będzie zaś penetracja pokrywy lodowej i w konsekwencji zmierzenie grubości lądolodu. Uzyskane w ten sposób pomiary będą uzupełnione danymi pozyskiwanymi od 2003 roku przez satelitę ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite). Po zakończeniu pierwszej części projektu, w drodze powrotnej do Stanów Zjednoczonych, zespół będzie dodatkowo mierzyć góry lodowe pływające po Oceanie Atlantyckim.

Pomiary przy wykorzystaniu samolotu P-3B prowadzone są każdej wiosny, począwszy od 1991 roku. Innowacyjne (jak na owe czasy) rozwiązanie łączące technologię obrazowania radarowego i GPS opracował obecny szef misji William Krabill wraz z zespołem naukowców ze stacji lotów NASA na Wallops Island (USA).

Precyzyjne pomiary całej Grenlandii mają pomóc określić tempo zmian grubości i powierzchni lądolodu, a także lepiej poznać związek między pokrywą lodową a globalnymi zmianami cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej.

Źródło: NASA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS