Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-09| GNSS, GIS, Teledetekcja, Instytucje

NASA monitoruje grubość lądolodu grenlandzkiego


Naukowcy z NASA będą przez najbliższy miesiąc mierzyć zmiany powierzchni oraz grubości drugiego co do wielkości lądolodu na świecie przy wykorzystaniu lotniczych i satelitarnych metod obrazowania.

Najważniejszym narzędziem wykorzystywanym w badaniach pod kierunkiem Williama Krabilla z NASA będzie samolot P-3B zaprojektowany do lotów na niskim pułapie oraz z dużym obciążeniem. Maszyna ta wyposażona będzie w skaner laserowy Airborne Topographic Mapper, którego zadaniem ma być pomiar powierzchni lądolodu. Dzięki wykorzystaniu radaru Pathfinder Airborne Radar Ice Sounder opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore możliwa będzie zaś penetracja pokrywy lodowej i w konsekwencji zmierzenie grubości lądolodu. Uzyskane w ten sposób pomiary będą uzupełnione danymi pozyskiwanymi od 2003 roku przez satelitę ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite). Po zakończeniu pierwszej części projektu, w drodze powrotnej do Stanów Zjednoczonych, zespół będzie dodatkowo mierzyć góry lodowe pływające po Oceanie Atlantyckim.

Pomiary przy wykorzystaniu samolotu P-3B prowadzone są każdej wiosny, począwszy od 1991 roku. Innowacyjne (jak na owe czasy) rozwiązanie łączące technologię obrazowania radarowego i GPS opracował obecny szef misji William Krabill wraz z zespołem naukowców ze stacji lotów NASA na Wallops Island (USA).

Precyzyjne pomiary całej Grenlandii mają pomóc określić tempo zmian grubości i powierzchni lądolodu, a także lepiej poznać związek między pokrywą lodową a globalnymi zmianami cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS