Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-27| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Satelita SSTL zbada środowisko za pomocą sygnału GNSS


Brytyjska firma Surrey Satellite Technology Limited (SSTL) będzie liderem konsorcjum projektującego nowatorskiego satelitę środowiskowego. Sygnały systemów GNSS odbite od powierzchni Ziemi będzie on wykorzystywać m.in. do badania powierzchni oceanów.

Na pokładzie niewielkiego satelity zamontowane zostaną prototypowe wielokanałowe odbiorniki, dzięki którym możliwe będzie pozyskiwanie danych o cechach powierzchni ziemi, przede wszystkim o jej szorstkości. Głównym obszarem zainteresowania misji będzie powierzchnia oceanu. Na podstawie analizy odbicia sygnału GPS możliwe będzie m.in. zmierzenie wysokości fal, prędkości wiatru, a nawet wymiany dwutlenku węgla między oceanem a atmosferą. Dane te będą przydatne przy prognozowaniu sztormów, powodzi i innych zjawisk meteorologicznych. Zadaniem projektowanego satelity ma być także badanie wilgotności gruntu.

Projekt finansowany jest przez brytyjskie Centre for Earth Observation Instrumentation (CEOI), Urząd Badań Środowiska Naturalnego (NERC) i Department for Innovation, Universities & Skills (DIUS). Przy budowie satelity, oprócz pracowników SSTL, biorą udział eksperci z Uniwersytetu w Bath, Surrey i Narodowego Centrum Oceanograficznego w Southampton. Misja będzie częścią programu SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

SSTL jest jednym ze światowych liderów na rynku projektowania i obsługi małych satelitów. Łącznie od 1981 roku firma zbudowała 32 satelity komunikacyjne, środowiskowe i obserwacyjne dla ESA, NASA i prywatnych klientów.

Źródło: SSTL


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS