|2009-03-10|
GIS, Teledetekcja, Instytucje
NASA prognozuje trzęsienia ziemi za pomocą obrazów radarowych
Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała wyniki badań nad pionowymi ruchami skorupy ziemskiej na przykładzie uskoku w irańskich górach Zagros. Jego nagłe przemieszczenie doprowadziło pod koniec 2003 roku do katastrofalnego trzęsienia ziemi w okolicach irańskiego miasta Bam.
W badaniach wykorzystano pomiary wykonane od końca 2003 roku metodą interferometrii radarowej (InSAR). Na ich podstawie wygenerowano trójwymiarowy model pionowych przemieszczeń skorupy ziemskiej. Jego analiza doprowadziła do odkrycia wąskiej strefy deformacji tektonicznych na głębokości około 1 km.
Dalsze badania procesów zachodzących w obrębie tej strefy mają doprowadzić do skuteczniejszego przewidywania trzęsień ziemi, szczególnie w obrębie uskoków, które przez geologów uznane zostały jako nieaktywne.
Pomiary deformacji tektonicznych wykonano za pomocą radaru ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar) zamontowanego na europejskim satelicie Envisat. Urządzenie to, wykorzystując metodę InSAR, dokonuje pomiarów powierzchni ziemi w paśmie C promieniowania mikrofalowego z dokładnością submilimetrową.
Satelita Envisat został wystrzelony przez Europejską Agencję Kosmiczną w marcu 2002 roku. Jego głównym zadaniem jest szeroko pojęte monitorowanie stanu środowiska na Ziemi. Oprócz radaru ASAR satelita wyposażony jest m.in. w spektrometry MERIS, SCIAMACHY i MIPAS, radar RA-2 do badań krio- i hydrosfery, radiometr AATSR do pomiarów temperatury lądów i oceanów oraz system GOMOS do monitorowania zawartości ozonu w atmosferze ziemskiej.
źródło: NASA
|