wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mobilne skanowanie na Motławie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-03-06| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

25 lat satelity Landsat 5


1 marca 1984 roku NASA umieściła na orbicie piątego satelitę Landsat. Czas jego pracy początkowo szacowano na 3 lata, choć ku zaskoczeniu amerykańskich inżynierów wykonuje on zdjęcia do dziś.

Od 1972 do 1999 roku w ramach programu NASA i USGS wystrzelono łącznie 7 satelitów. Obecnie działają Landsat 5 i 7. Gdyby nie nadspodziewanie długa żywotność starszego z nich, to w skutek niepowodzenia misji Landsat 6, naukowcy mieliby przez 12 lat znacznie utrudniony dostęp do zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi.

Landsat 5 wyposażony jest w urządzenia Multi Spectral Scanner (wyłączony w 1995 roku) i Thematic Mapper. Do dzisiaj wykonał około 700 000 zdjęć w różnych przedziałach spektralnych z rozdzielnością do 30 metrów. Pomyślny przebieg misji umożliwił śledzenie zmian środowiska na przestrzeni ponad 2 dekad, co szerzej zaprezentowano w galerii na stronie internetowej projektu.

Zobacz galerię

Źródło: NASA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt