|2009-06-12|
Firma, Ludzie, Imprezy
Nowe władze i najważniejsze cele Polskiej Geodezji Komercyjnej
Prezesem Polskiej Geodezji Komercyjnej po raz trzeci z kolei został Waldemar Klocek (OPGK Olsztyn), a wiceprezesem Wojciech Frankowski (OPGK Gdańsk). W skład zarządu weszli także: Ludmiła Pietrzak (InterTim Suwałki) oraz Stanisław Margul (OPGK Lublin). Nowe władze mają zająć się m.in. promocją branży, prawem w geodezji oraz zasadami współpracy z ARiMR.
Zakończone wczoraj (10 czerwca) Walne Zgromadzenie Polskiej Geodezji Komercyjnej, zorganizowane w Izbicku przez OPGK Opole, odbyło się przy udziale wszystkich 26 członków związku (w ciągu ubiegłej kadencji trzy firmy zrezygnowały z członkostwa, ale dołączyły dwie nowe: InterTim z Suwałk i Polkart ze Sławna). Gośćmi przedsiębiorców geodezyjnych byli m.in: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, wicewojewoda opolski Antoni Jastrzębski, WINGiK Marek Świetlik, geodeta województwa Jacek Górny oraz prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Wojciech Matela.
Zasadniczym tematem rozmów było prawo w geodezji. Jolanta Orlińska zapowiedziała, że zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne nie ograniczą się do tych, które wprowadzić ma przyjmowana właśnie przez Radę Ministrów ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej. Powrót do tematu nowego Pgik GUGiK planuje pod koniec roku, natomiast obecnie trwają prace nad projektami 14 rozporządzeń do ustawy o IIP. GGK mówiła też sporo na temat finansowania prac geodezyjnych i kartograficznych. GUGiK złożył w tej sprawie do MSWiA trzy wnioski na TBD oraz jeden na TERYT2 (jeden wspólnie z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej, jeden z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dwa samodzielnie). Jeszcze w tym roku można się spodziewać kolejnego przetargu w ramach Geoportalu. Wkrótce wystartują także przetargi w projekcie „Kapitał ludzki” – do wydania jest 10 mln złotych ciągu 3 lat. Jolanta Orlińska liczy również na wyniki pracy zespołu ds. Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, które mogłyby zaowocować stworzeniem ścieżek finansowania EGiB oraz integracji danych z tej ewidencji z księgą wieczystą.
Podczas spotkania wielokrotnie wracano do tematu wykonywania scaleń gruntów tylko przez wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych (art. 3 pkt 4 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów). Walkę w tej sprawie prowadzi od kilku lat prezes OPGK Białystok Zbigniew Olszewski, dysponujący rozległą korespondencją, m.in. z rzecznikiem praw obywatelskich. Niestety, lobby WBGiTR w Ministerstwie Rolnictwa jest tak silne, że wszelkie próby rozwiązania problemu odbijają się jak od ściany. Zbigniew Olszewski przypomniał, że w ramach PROW na lata 2007-2013 przewidziano na scalenia prawie miliard złotych. Na temat konieczności przełamania tego monopolu jednym głosem mówili nie tylko przedstawiciele prywatnego wykonawstwa, ale także wicewojewoda Antoni Jastrzębski oraz geodeta województwa Jacek Górny. W Opolskiem WBGiTR został zlikwidowany w 2003 roku, a te w sąsiednich województwach, do których zwracano się o pomoc, nie chcą się podjąć dodatkowych zadań, gdyż mają dosyć własnych. Ponieważ prawo nie pozwala zlecić scaleń firmie prywatnej, istnieje poważne zagrożenie utratą pieniędzy przeznaczonych na ten cel, i to nie tylko w Opolskiem (WBGiTR-ów nie ma w prawie połowie województw).
Tradycyjnie spotkanie przedsiębiorców było okazję do przedstawienia wyników finansowych za rok 2008. Tylko 18 firm skupionych w PGK regularnie upublicznia swoje dane. W sumie osiągnęły one ogólną sprzedaż o wartości 174 mln złotych (w tym: GIS – 39 mln, EGiB – 34 mln, obsługa inwestycji – 44 mln, pozostałe usługi – 57 mln). Najwyższą sprzedaż odnotowały spółki: Geomar Szczecin (27 mln zł), KPG (21 mln) oraz OPEGIEKA Elbląg (17 mln). Średnie wynagrodzenie wynosiło 3710 złotych brutto, a średnia miesięczna sprzedaż na zatrudnionego – 9,8 tys. zł. Jak podsumowała autorka opracowania Jadwiga Sowa (dyrektor finansowy OPGK Gdańsk), kryzys w 2008 r. jeszcze nie dotknął firm geodezyjnych, natomiast w roku bieżącym warunki do działalności są na pewno mniej sprzyjające.
Podczas obrad statutowych zgromadzeni wysłuchali informacji z prac zarządu zaprezentowanej przez dotychczasowego prezesa Waldemara Klocka oraz sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Prawie jednogłośnie przyjęto wszystkie uchwały kwitujące działalność Zarządu w roku 2008 oraz preliminarz na rok 2009. Dokonano wyboru członków nowych władz oraz Komisji Rewizyjnej. Przegłosowano także 5 uchwał kierunkujących prace zarządu na kolejna lata. Wśród najważniejszych znalazły się: współpraca z GGK w sprawie promocji branży, działania zmierzające do opracowania nowego prawa geodezyjnego, utworzenia samorządu zawodowego oraz usunięcia pkt 4 z art. 3 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, a także współpraca z ARiMR w zakresie przygotowania warunków wykonywania prac geodezyjnych, które nie byłyby tak nierównoprawne, jak ma to miejsce obecnie (np. pięcioletnie gwarancje czy bardzo wysokie kary).
Więcej na temat Walnego Zgromadzenia PGK oraz wyniki firm za 2008 rok w lipcowym GEODECIE.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|