|2009-06-09|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje
Raport o rynku satelitarnym 1999-2008
Firma Euroconsult zajmująca się analizą rynkową przedstawiła raport dotyczący programów satelitarnych w latach 1999-2008 oraz prognozy na lata 2009-2018. Globalny kryzys gospodarczy nie powinien w znaczący sposób wpłynąć na przebieg misji satelitarnych w najbliższych latach, wręcz przeciwnie – przewiduje się ich szybki rozwój.
Według raportu programy satelitarne przyczyniają się do ogólnego rozwoju gospodarki zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady zbudowanych i wystrzelonych zostanie 1185 satelitów, co jest o 50% wyższym wynikiem niż w kończącej się dekadzie. Jednak dzięki bardziej efektywnym technologiom ceny przypadające na poszczególne aparaty zmaleją. Koszt nowych satelitów wystrzelonych w latach 2009-2018 wyniesie łącznie około 178 miliardów dolarów w porównaniu ze 116 miliardami dolarów w poprzedzającej dekadzie. Nowym trendem jest coraz mniejszy udział aparatów przeznaczonych na cele militarne. Według Euroconsult w latach 1999-2008 ponad połowa satelitów służyła celom wojskowym, a w kolejnym dziesięcioleciu przewiduje się, że 2/3 aparatów będzie do zastosowań cywilnych.
Utrzyma się stosunek prywatnych do rządowych programów satelitarnych, które stanowią znaczną większość. Jeżeli chodzi o komercyjne satelity, to są to głównie aparaty telekomunikacyjne. Jak stwierdzono w raporcie, rynek satelitów komercyjnych jest już dojrzałą gałęzią gospodarki. W ciągu najbliższych lat wiele aparatów powinno zostać naprawionych lub wymienionych. Euroconsult przewiduje, że 235 satelitów telekomunikacyjnych o łącznej wartości 52 miliardów dolarów zostanie wystrzelona w ciągu najbliższych 9 lat, a ogólna liczba satelitów tej grupy wzrośnie o jedną trzecią. W przypadku rządowych lub międzynarodowych misji satelitarnych w najbliższej dekadzie dominować będą programy monitorowania Ziemi (badania atmosfery i oceanów). Przewiduje się, że rozwinie się rynek heliocentrycznych satelitów, kontynuowane będą misje GeoEye i RapidEye. Również programy geosynchronicznych satelitów m.in. Globalstar i Iridium będą kontynuowane, a ich liczba wzrośnie ze 104 w kończącej się dekadzie do planowanych 180 aparatów.
Również w Brukseli dyskutowano nad przyszłością satelitów. 29 maja br. odbyło się tam Sixth Space Council – spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej dotyczące europejskich misji satelitarnych. Omówiono najważniejsze dokonania w ostatnim roku i ustalono priorytety na najbliższe lata – stwierdzono, że najważniejsze jest rozwinięcie prac nad badaniami oceanograficznymi i atmosferycznymi. Omówiono również wprowadzenie nowego programu satelitarnego Sentinel.
Źródło: Spaceref
|