Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-09 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Raport o rynku satelitarnym 1999-2008


Firma Euroconsult zajmująca się analizą rynkową przedstawiła raport dotyczący programów satelitarnych w latach 1999-2008 oraz prognozy na lata 2009-2018. Globalny kryzys gospodarczy nie powinien w znaczący sposób wpłynąć na przebieg misji satelitarnych w najbliższych latach, wręcz przeciwnie – przewiduje się ich szybki rozwój.

Według raportu programy satelitarne przyczyniają się do ogólnego rozwoju gospodarki zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady zbudowanych i wystrzelonych zostanie 1185 satelitów, co jest o 50% wyższym wynikiem niż w kończącej się dekadzie. Jednak dzięki bardziej efektywnym technologiom ceny przypadające na poszczególne aparaty zmaleją. Koszt nowych satelitów wystrzelonych w latach 2009-2018 wyniesie łącznie około 178 miliardów dolarów w porównaniu ze 116 miliardami dolarów w poprzedzającej dekadzie. Nowym trendem jest coraz mniejszy udział aparatów przeznaczonych na cele militarne. Według Euroconsult w latach 1999-2008 ponad połowa satelitów służyła celom wojskowym, a w kolejnym dziesięcioleciu przewiduje się, że 2/3 aparatów będzie do zastosowań cywilnych.

Utrzyma się stosunek prywatnych do rządowych programów satelitarnych, które stanowią znaczną większość. Jeżeli chodzi o komercyjne satelity, to są to głównie aparaty telekomunikacyjne. Jak stwierdzono w raporcie, rynek satelitów komercyjnych jest już dojrzałą gałęzią gospodarki. W ciągu najbliższych lat wiele aparatów powinno zostać naprawionych lub wymienionych. Euroconsult przewiduje, że 235 satelitów telekomunikacyjnych o łącznej wartości 52 miliardów dolarów zostanie wystrzelona w ciągu najbliższych 9 lat, a ogólna liczba satelitów tej grupy wzrośnie o jedną trzecią. W przypadku rządowych lub międzynarodowych misji satelitarnych w najbliższej dekadzie dominować będą programy monitorowania Ziemi (badania atmosfery i oceanów). Przewiduje się, że rozwinie się rynek heliocentrycznych satelitów, kontynuowane będą misje GeoEye i RapidEye. Również programy geosynchronicznych satelitów m.in. Globalstar i Iridium będą kontynuowane, a ich liczba wzrośnie ze 104 w kończącej się dekadzie do planowanych 180 aparatów.

Również w Brukseli dyskutowano nad przyszłością satelitów. 29 maja br. odbyło się tam Sixth Space Council – spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej dotyczące europejskich misji satelitarnych. Omówiono najważniejsze dokonania w ostatnim roku i ustalono priorytety na najbliższe lata – stwierdzono, że najważniejsze jest rozwinięcie prac nad badaniami oceanograficznymi i atmosferycznymi. Omówiono również wprowadzenie nowego programu satelitarnego Sentinel.

Źródło: Spaceref


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do uważny Kochajmy Dyrektorów, tak szybko odchodzą... he he. Obstawiałam, że na dłużej będzie, ale skucha. Cóż w zanadrzu jest jeszcze tajna broń Zarządu Robert L.;)
  
a z TX odszedł Roman S. jak to? przecież tak dobrze jest!!!! Może by tak dział PR zacytował ten raport w odniesieniu do osierocenia działu sprzedaży GIS?
  



zobacz też:

Niepewna przyszłość GPS

Amerykański urząd Government Accountability Office (GAO) wydał 7 maja niepokojący raport dotyczący programu modernizacji...

Złe prognozy dla systemów GNSS

Jak informuje amerykańska National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), właśnie rozpoczyna się kolejny cykl...

Jasna przyszłość światowego rynku nawigacyjnego

Mimo rozczarowujących wyników sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku, przed rynkiem nawigacyjnym...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
wieże mostu wiszącego Akashi Kaikyo w Japonii mają 282 m wysokości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1056
W Xativa k. Walencji Arabowie założyli pierwszą czerpalnię papieru w Europie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2