Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-12| GNSS

Złe prognozy dla systemów GNSS


Jak informuje amerykańska National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), właśnie rozpoczyna się kolejny cykl aktywności Słońca, którego szczyt obserwować będziemy w maju 2013 roku. Towarzyszące mu zjawiska mogą spowodować chwilowe spadki dokładności pomiarów GNSS.

Choć specjaliści przewidują, że nadchodzący 11-letni sezon aktywności Słońca będzie najsłabszy od 1928 roku, to – jak podkreśla Doug Biesecker z NOAA – najsilniejszy sztorm słoneczny zarejestrowany został w 1859 roku, także podczas okresu względnie mniejszej aktywności. Zjawisko to zniszczyło europejską i amerykańską sieć telegraficzną, a zorze polarne były wówczas tak jasne, że w nocy można było przy nich czytać gazety. Jeden z raportów amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (National Academy of Sciences) wskazuje, że gdyby podobny kataklizm nawiedził dziś Stany Zjednoczone, straty sięgnęłyby 2-3 bilionów dolarów, a likwidacja zniszczeń trwałaby nawet 10 lat.

Burze na powierzchni Słońca mogą powodować duży spadek dokładności pomiarów GNSS, co związane jest przede wszystkim z emisją dużych ilości promieniowania mikrofalowego, zakłócającego wysyłane sygnały. W skrajnych przypadkach wiatr słoneczny może doprowadzić nawet do zniszczenia satelity. Najbardziej znany przykład wpływu aktywności Słońca na system GPS odnotowany został 6 grudnia 2006 roku. Zjawisko to odczuli szczególnie użytkownicy systemów nawigacji w obu Amerykach. Przykładowo w stanie Nowy Meksyk i Kolorado załogi niektórych samolotów przestały wówczas odbierać jakiekolwiek sygnały GNSS nawet przez kilkanaście minut, mimo że wcześniej miały kontakt nawet z 9 satelitami.

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama