Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-14| GNSS

Niepewna przyszłość GPS


Amerykański urząd Government Accountability Office (GAO) wydał 7 maja niepokojący raport dotyczący programu modernizacji GPS. Zwrócono w nim uwagę, że w 2010 roku starsze satelity mogą zacząć zawodzić, a cała konstelacja okaże się wówczas niewystarczająca dla zapewnienia niezbędnej dokładności pomiarów.

W raporcie stwierdzono, że rozwijana obecnie technologia satelitów bloku IIF jest bardzo sÅ‚abym ogniwem Å‚Ä…czÄ…cym poprzednie generacje z blokiem IIIA. GAO zarzuciÅ‚a także nieefektywny i zbyt rozproszony nadzór nad rozwojem systemu, a także wytknęła niepokojÄ…ce opóźnienia w budowie kolejnych satelitów (nawet o ponad pół roku). Już teraz koszt programu IIF zostaÅ‚ przekroczony o 870 mln dolarów. Na podstawie analizy stanu technicznego segmentu kosmicznego GPS, autorzy raportu szacujÄ…, że już w 2010 roku prawdopodobieÅ„stwo niezawodnego dziaÅ‚ania przynajmniej 24 satelitów (przy obecnych 32 sprawnych) spadnie do 95%, a w 2014 roku – do 80%. Już teraz stan techniczny 8 satelitów oceniany jest jako niezadowalajÄ…cy, a jednoczeÅ›nie harmonogram prac nad blokiem IIIA uznany zostaÅ‚ przez GOA jako mocno optymistyczny.

Sytuacja, w której działać będą mniej niż 24 satelity doprowadzi do odczuwalnego spadku dokładności wyznaczania pozycji. Jak wyliczają autorzy raportu, doprowadzić to może do:
• poważnych zakłóceÅ„ w ruchu lotniczym,
• wolniejszego i mniej efektywnego funkcjonowania sÅ‚użb ratunkowych,
• mniej dokÅ‚adnych pomiarów na terenach górzystych, zalesionych oraz w miastach na potrzeby użytkowników cywilnych.

W przypadku użytkowników wojskowych kłopoty techniczne oznaczają mniej dokładne naprowadzanie kierowanych bomb oraz opóźnienia w implementacji rozwiązań redukujących zakłócanie sygnałów GPS.

Przedstawiciele Armii Stanów Zjednoczonych rozwiązania tych problemów upatrują w oszczędniejszym eksploatowaniu satelitów zapasowych. Autorzy raportu sugerują także powołanie jednej instytucji nadzorującej i koordynującej modernizację systemu GPS. Jeszcze niedawno proponowano także wystrzelenie na orbitę okołoziemską kilku małych satelitów, które miałyby na krótki okres czasu zapełnić lukę między starsza a nowszą generacją urządzeń. Rozwiązanie to zostało jednak szybko zarzucone, gdyż wymagałoby znacznej rozbudowy naziemnego segmentu GPS.

Zapewne przez wzgląd na niepewną przyszłość systemu GPS, równolegle z dokumentem GAO opublikowano raport Independent Assessment Team (ITA), w którym zdecydowanie zarekomendowano dalsze rozwijanie systemu Loran-C, będącego rezerwowym rozwiązaniem w stosunku do GPS.

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama