Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-13| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie

Słynny pomnik na skraju czterech stanów błędnie zlokalizowany?


W kwietniu tego roku amerykańscy geodeci stwierdzili, że w związku z niedokładnościami pomiarów, słynny pomnik położony w miejscu, w którym schodzą się granice czterech stanów: Arizony, Kolorado, Nowego Meksyku i Utah, ustawiony jest w niewłaściwym miejscu.

Po serii dokładnych pomiarów geodeci uznali, że lokalizacja pomnika Four Corners nie pokrywa się z położeniem tego punktu na mapach. Mówiono o niedokładnościach rzędu 3-4 km. W amerykańskim czasopiśmie geodezyjnym „American Surveyor Magazine” wyjaśniono jednak, że położenie jest właściwe. Opisano, że w czasie budowy pomnika pod koniec XIX wieku korzystano z południka waszyngtońskiego jako odniesienia. Współczesne pomiary, odnoszące się do południka zerowego, są nieznacznie rozbieżne z dawnymi obliczeniami.

Aby uspokoić burzliwe dyskusje na temat pomnika, główny geodeta USA stwierdził, że pomnik znajduje się jedynie 551 m na wschód od miejsca, gdzie współcześnie geodeci zlokalizowaliby granice stanów. Dodał również, że dokładność pomiaru była bardzo wysoka, biorąc pod uwagę dostępne pod koniec XIX wieku urządzenia. Zaznaczył, że nie można zmieniać położenia punktu wyznaczonego przez amerykańską służbę geodezyjną, nawet jeśli było to ponad sto lat temu. W ten sposób uznano, że położenie pomnika wyznacza prawdziwe granice czterech stanów. Decyzje głównego geodety USA poparł Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, potwierdzając lokalizację granic.

Na całej awanturze skorzystał zarząd parku, w którym znajduje się pomnik. Od czasu nagłośnienia sprawy rejestruje się większy ruch turystyczny. Za wejście na platformę płaci się 3 dolary.

Źródło: Geonews


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama