Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-04-21 | GNSS, GIS, Mapy

Kartografowie o dokładności map turystycznych


Wczoraj (20 kwietnia) odbyło się trzecie w tym semestrze zebranie otwarte zorganizowane przez Katedrę Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem spotkania była „Ocena dokładności map turystycznych Tatrzańskiego i Kampinoskiego Parku Narodowego”. Referat wygłosił dr inż. Andrzej Macioch (UW).

Gdy turysta korzysta z samej mapy papierowej, to zazwyczaj nie zwraca uwagi na kilkumilimetrowe przesunięcia pewnych obiektów. Jednak obecnie, gdy coraz popularniejsze staje się korzystanie z wyposażonych w GPS komputerów kieszonkowych, które umożliwiają rejestrację i wyświetlanie skanu mapy, duża dokładność publikacji kartograficznych staje się rzeczą niezwykle istotną.

W pierwszej części wystąpienia prelegent omówił praktyczne różnice między poszczególnymi typami transformacji obrazu rastrowego – metodą Helmerta, afiniczną, biliniową i wielomianową. Następnie zaprezentował metodologię oraz wyniki badań nad dokładnością wybranych map turystycznych przeprowadzonych przez magistranta Katedry Kartografii – Stefana Czarnieckiego. Na podstawie analizy sześciu map Tatrzańskiego Parku Narodowego okazało się, że średnie błędy położenia obiektów pierwszej grupy dokładności (tj. kaplice, kładki, schroniska itp.) wyniosły od 1,2 do 2,1 mm. Najlepiej wypadła mapa wydawnictwa Express Map. Wyższe błędy charakteryzowały kolejno publikacje Copernicusa (skala 1:30 000), WZKartu (1:30 000), Compasu (1:50 000), Demartu (1:20 000) i Eko-grafu (1:30 000). Najgorzej wypadło zaś wydawnictwo Sygnatura (1:25 000). Badania wykazały ponadto, że niektóre z odnalezionych błędów mogą poważnie utrudnić orientację na mapie, nawet wśród turystów bez GPS. Przykładem może być szlak biegnący po złej stronie cieku (mapa Copernicusa), a nawet po drugiej stronie góry (mapa Demartu). Co ciekawe, najwyższe błędy we wszystkich analizowanych publikacjach stwierdzono dla szczytów oraz punktów widokowych.

W przypadku map turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego średnia dokładność położenia punktów okazała się lepsza i wyniosła od 0,5 do 2,6 mm. Najlepiej wypadło wydawnictwo Compas (skala 1:45 000), a w dalszej kolejności: Express Map (1:40 000), PPWK (1:50 000) i Demart (1:50 000). Największe błędy stwierdzono zaś na mapie WZKartu (1:50 000). Jedyną znaczącą nieścisłością odnalezioną w analizowanych publikacjach jest źle podany układ współrzędnych przez wydawnictwo ExpressMap.

W podsumowaniu dr A. Macioch podkreślił, iż odnalezione w toku badań błędy spowodowane mogą być przez niedokładność materiału podkładowego (w przypadku map topograficznych nie powinny one przekraczać 0,3-1,0 mm), nieuwzględnienie różnic układów odniesienia, błędy redaktorskie, złą jakość danych źródłowych oraz niedbalstwo kartografów. Jak zauważył w dyskusji Michał Siwicki, niska dokładność wynika w dużej mierze z bardzo słabej jakości polskich map topograficznych – szczególnie dla obszarów wysokogórskich. Najlepszym rozwiązaniem tego byłoby korzystanie przez firmy kartograficzne z aktualnych ortofotomap, co obecnie jest, niestety, rzadką praktyką. Z kolei dr Bogdan Horodyski podkreślił, iż w przypadku map turystycznych dokładność często nie jest równoznaczna z ich jakością. Jako przykład podał mapę Tatr wyd. Sygnatura, która mimo wykazanych przez dr. A. Maciocha najwyższych błędów dokładności, pozostaje jedną z lepszych publikacji kartograficznych dla tego obszaru na polskim rynku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kartografowie o dokładności map turystycznych Osobiście nie znam nikogo z w/w osób, ani w w/w wydawnictwach. Piszę w moim własnym imieniu. 1. Proszę wziąć do ręki mapę WIG 100-Pas42 Słup 33 KOZIENICE. Proszę przybliżyć obraz, aby trafić w centrum na lokalizację zabudowań pałacowych. Proszę zapamiętać, to co Państwo widzicie.... 2. Następnie - proszę wziąć DOWOLNĄ post-WIGowską mapę tego terenu, np. M-34-20-A-a-3 i porównać ten sam fragment... Ja się na kartografii nie znam, więc nazywam to bezmyślnym powielaniem błędów po poprzednikach, ale NIE po WIG !!! Jestem natomiast turystą rower+z GPS i netbookiem.. i widzę, że albo jadę fizyczną drogą, której na mapie nie widzę, albo widzę na mapie drogę, której na oczy nie widzę... Wnioski pozostawiam Czytelnikom... i kartografom... 3. Nieśmiało podpowiadam wniosek końcowy: Niezależnie czy ktoś jest w stanie sprawdzić pracę firmy kartograficznej, bo dysponuje JUŻ sprzętem GPS czy NIE to po stronie twórcy każdej nowej mapy leżą PRACE TERENOWE !!! Bez tego analiza błędów jest bezcel
  
Uważam, że autorowi nie przyszło do głowy napisać, że pan Siwicki jest autorem map tatrzańskich wydawnictwa Sygnatura. Stąd riposta dr Horodyjskiego apropos map Sygnatury.
  



zobacz też:

Kartografowie o II wydaniu „Atlasu Śląska Dolnego i Opolskiego”

Tematem drugiego w tym semestrze zebrania otwartego w Katedrze...

Kartograficzne nowości

Ostatnie w tym semestrze akademickim zebranie otwarte Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego poświęcone było szeroko...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"kipregel" to po prostu kierownica z lunetą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1993
Na rynku pojawia się pierwszy odbiornik RTK GPS firmy Trimble (USA).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama