Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-21| GNSS, GIS, Mapy

Kartografowie o dokładności map turystycznych


Wczoraj (20 kwietnia) odbyło się trzecie w tym semestrze zebranie otwarte zorganizowane przez Katedrę Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem spotkania była „Ocena dokładności map turystycznych Tatrzańskiego i Kampinoskiego Parku Narodowego”. Referat wygłosił dr inż. Andrzej Macioch (UW).

Gdy turysta korzysta z samej mapy papierowej, to zazwyczaj nie zwraca uwagi na kilkumilimetrowe przesunięcia pewnych obiektów. Jednak obecnie, gdy coraz popularniejsze staje się korzystanie z wyposażonych w GPS komputerów kieszonkowych, które umożliwiają rejestrację i wyświetlanie skanu mapy, duża dokładność publikacji kartograficznych staje się rzeczą niezwykle istotną.

W pierwszej części wystąpienia prelegent omówił praktyczne różnice między poszczególnymi typami transformacji obrazu rastrowego – metodą Helmerta, afiniczną, biliniową i wielomianową. Następnie zaprezentował metodologię oraz wyniki badań nad dokładnością wybranych map turystycznych przeprowadzonych przez magistranta Katedry Kartografii – Stefana Czarnieckiego. Na podstawie analizy sześciu map Tatrzańskiego Parku Narodowego okazało się, że średnie błędy położenia obiektów pierwszej grupy dokładności (tj. kaplice, kładki, schroniska itp.) wyniosły od 1,2 do 2,1 mm. Najlepiej wypadła mapa wydawnictwa Express Map. Wyższe błędy charakteryzowały kolejno publikacje Copernicusa (skala 1:30 000), WZKartu (1:30 000), Compasu (1:50 000), Demartu (1:20 000) i Eko-grafu (1:30 000). Najgorzej wypadło zaś wydawnictwo Sygnatura (1:25 000). Badania wykazały ponadto, że niektóre z odnalezionych błędów mogą poważnie utrudnić orientację na mapie, nawet wśród turystów bez GPS. Przykładem może być szlak biegnący po złej stronie cieku (mapa Copernicusa), a nawet po drugiej stronie góry (mapa Demartu). Co ciekawe, najwyższe błędy we wszystkich analizowanych publikacjach stwierdzono dla szczytów oraz punktów widokowych.

W przypadku map turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego średnia dokładność położenia punktów okazała się lepsza i wyniosła od 0,5 do 2,6 mm. Najlepiej wypadło wydawnictwo Compas (skala 1:45 000), a w dalszej kolejności: Express Map (1:40 000), PPWK (1:50 000) i Demart (1:50 000). Największe błędy stwierdzono zaś na mapie WZKartu (1:50 000). Jedyną znaczącą nieścisłością odnalezioną w analizowanych publikacjach jest źle podany układ współrzędnych przez wydawnictwo ExpressMap.

W podsumowaniu dr A. Macioch podkreślił, iż odnalezione w toku badań błędy spowodowane mogą być przez niedokładność materiału podkładowego (w przypadku map topograficznych nie powinny one przekraczać 0,3-1,0 mm), nieuwzględnienie różnic układów odniesienia, błędy redaktorskie, złą jakość danych źródłowych oraz niedbalstwo kartografów. Jak zauważył w dyskusji Michał Siwicki, niska dokładność wynika w dużej mierze z bardzo słabej jakości polskich map topograficznych – szczególnie dla obszarów wysokogórskich. Najlepszym rozwiązaniem tego byłoby korzystanie przez firmy kartograficzne z aktualnych ortofotomap, co obecnie jest, niestety, rzadką praktyką. Z kolei dr Bogdan Horodyski podkreślił, iż w przypadku map turystycznych dokładność często nie jest równoznaczna z ich jakością. Jako przykład podał mapę Tatr wyd. Sygnatura, która mimo wykazanych przez dr. A. Maciocha najwyższych błędów dokładności, pozostaje jedną z lepszych publikacji kartograficznych dla tego obszaru na polskim rynku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS