wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-16| GNSS, Geodezja, Mapy

Bydgoszcz: 18. południk niewykorzystany do promocji miasta


W Bydgoszczy trwa konkurs na nowy projekt zachodniej pierzei i płyty Starego Rynku. Zdaniem niektórych to doskonała okazja, by zaznaczyć przebieg 18. południka.

Niewielu bydgoszczan wie, że Stary Rynek przecina 18. południk. – Niestety, ten fakt nie jest wykorzystany do promocji miasta. Tymczasem wystarczy wyznaczyć odpowiednim kolorem kostki jego przebieg i zadbać o tablice informacyjne – przekonuje prezes Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego Paweł Bogdan Gąsiorowski. – W Bydgoszczy są już miejsca, które przypominają o południku – na Wyspie Młyńskiej i przy śluzie na Marcinkowskiego. Jednak są one ukryte i niewiele osób wie, co symbolizują. Oznaczenie południka modelem kuli ziemskiej na Wyspie Młyńskiej przy białym spichrzu zniknęło zresztą po rozpoczęciu rewitalizacji. Pomnik przy śluzie na Marcinkowskiego pozostaje natomiast niezauważony przez turystów. Dlatego warto pomyśleć o wyeksponowaniu południka na Starym Rynku. To byłaby dodatkowa atrakcja, wykreowana za niewielkie pieniądze – podkreśla Paweł B. Gąsiorowski.

Ratusz czeka na konkursowe prace dotyczące zabudowy zachodniej pierzei i zagospodarowania płyty Starego Rynku. Czy 18. południk to dobry pomysł, który mogliby wykorzystać projektanci? Wątpliwości ma miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak. – Na pewno po zakończeniu prac nad zagospodarowaniem zieleni i alejek globus wróci na Wyspę Młyńską. Poprosimy geodetów o precyzyjne wyznaczenie tego miejsca, by nie było żadnych wątpliwości. Sądzę, że to nawet lepsze miejsce na prezentowanie geograficznych ciekawostek niż Stary Rynek – dodaje.

Źródło: Express Bydgoski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS