Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-03-16| GNSS, Geodezja, Mapy

Bydgoszcz: 18. południk niewykorzystany do promocji miasta


W Bydgoszczy trwa konkurs na nowy projekt zachodniej pierzei i płyty Starego Rynku. Zdaniem niektórych to doskonała okazja, by zaznaczyć przebieg 18. południka.

Niewielu bydgoszczan wie, że Stary Rynek przecina 18. południk. – Niestety, ten fakt nie jest wykorzystany do promocji miasta. Tymczasem wystarczy wyznaczyć odpowiednim kolorem kostki jego przebieg i zadbać o tablice informacyjne – przekonuje prezes Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego Paweł Bogdan Gąsiorowski. – W Bydgoszczy są już miejsca, które przypominają o południku – na Wyspie Młyńskiej i przy śluzie na Marcinkowskiego. Jednak są one ukryte i niewiele osób wie, co symbolizują. Oznaczenie południka modelem kuli ziemskiej na Wyspie Młyńskiej przy białym spichrzu zniknęło zresztą po rozpoczęciu rewitalizacji. Pomnik przy śluzie na Marcinkowskiego pozostaje natomiast niezauważony przez turystów. Dlatego warto pomyśleć o wyeksponowaniu południka na Starym Rynku. To byłaby dodatkowa atrakcja, wykreowana za niewielkie pieniądze – podkreśla Paweł B. Gąsiorowski.

Ratusz czeka na konkursowe prace dotyczące zabudowy zachodniej pierzei i zagospodarowania płyty Starego Rynku. Czy 18. południk to dobry pomysł, który mogliby wykorzystać projektanci? Wątpliwości ma miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak. – Na pewno po zakończeniu prac nad zagospodarowaniem zieleni i alejek globus wróci na Wyspę Młyńską. Poprosimy geodetów o precyzyjne wyznaczenie tego miejsca, by nie było żadnych wątpliwości. Sądzę, że to nawet lepsze miejsce na prezentowanie geograficznych ciekawostek niż Stary Rynek – dodaje.

Źródło: Express Bydgoski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama