Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-05-12 |

Zakończyła się konferencja „Cyfrowa Przeszłość 2009”


Tegoroczna konferencja „Metody komputerowe w archeologii” była pierwszym interdyscyplinarnym spotkaniem z cyklu „Cyfrowa przeszłość” pod honorowym patronatem minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Ryszarda Rumianka. Organizatorzy z Instytutu Archeologii UKSW zaznaczają, że będzie to impreza coroczna.

Dwudniową konferencję (7-8 maja) otworzyły wystąpienia: prorektora UKSW ks. prof. Henryka Skorowskiego oraz dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych ks. prof. Jarosława Korala, jak również geodety województwa mazowieckiego Krzysztofa Mączewskiego, który przedstawił założenia i zaawansowane budowy Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej oraz serwisu „Wrota Mazowsza”. W kolejnych prelekcjach omówiono wykorzystanie stron internetowych do publikacji wyników badań, szkoleń na odległość, a także budowę i zastosowanie baz danych oraz metod fotogrametrycznych i GIS-u w badaniach archeologicznych.

Wśród kilkunastu referatów drugiego dnia konferencji uwagę uczestników przyciągnęła wirtualna podróż po osadzie w Biskupinie. Był to przykład zastosowania animacji komputerowej w edukacji i popularyzacji archeologii. Interesujące było również wystąpienie Wiesława Małkowskiego z Instytutu Archeologii UW, który przedstawił przebieg badań archeologicznych miasta Ptolemais w Libii. Pracom wykopaliskowym towarzyszą tam badania o charakterze nieinwazyjnym, których efektem staje się numeryczny model miasta. Na opracowanie składają się mapy wektorowe pochodzące z pomiarów w terenie oraz z digitalizacji materiałów archiwalnych, a także różnorodne georeferencyjne mapy rastrowe (geofizyczne, lotnicze, satelitarne).

Zainteresowanie wzbudził również projekt dr. Piotra Zagórskiego i dr. hab. Radosława Dobrowolskiego z Instytutu Nauk o Ziemi UMCS, który polegał na digitalizacji analogowych materiałów kartograficznych oraz na szczegółowym kartowaniu z wykorzystaniem GPS. Za pomocą oprogramowania ArcInfo i ArcView przetworzono dane i uzyskano numeryczne modele terenu, które umożliwiły analizę otoczenia wybranych stanowisk archeologicznych. Po wystąpieniu wywiązała się dyskusja dotycząca Archeologicznego Zdjęcia Polski. Mówiono o konieczności digitalizacji i zwiększenia dokładności danych AZP oraz o barierach takiego przedsięwzięcia.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na niedostateczne wykształcenie i przygotowanie archeologów w zakresie technik pomiarowych oraz cyfrowej rejestracji przestrzeni. Podkreślano również, że studia na kierunkach archeologicznych nie zapewniają w wystarczającym stopniu zajęć z metod cyfrowych. Nie jest do tego przygotowana kadra naukowa, ale takie spotkania, jak „Cyfrowa Przeszłość”, mają pomóc poznawać i wdrażać techniki komputerowe. Na konferencji podkreślono również, że nowe metody stosowane w badaniach powinny być ujednolicane, co ułatwi wymianę informacji oraz tworzenie baz danych.

Uczestnicy konferencji byli zainteresowani wprowadzaniem nowości do swoich prac, a szczególnie wykorzystaniem skaningu laserowego oraz tworzeniem baz danych. Jak podkreślają organizatorzy, konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Informacja o spotkaniu dotarła nawet za granicę. Na konferencji wystąpiła m.in. dr Nuria Serrat Antoli z Hiszpanii, przedstawiając ideę wirtualnych muzeów. Podczas obrad zostały zaprezentowane również wystąpienia związane z projektami międzynarodowymi, w których uczestniczą polscy naukowcy. „Myślimy więc o tym, aby konferencja przybrała charakter międzynarodowy w kolejnych latach. Takie spotkanie jest bardzo ważne, gdyż potrzebna jest wymiana doświadczeń” – mówi dr Rafał Zapłata.

Konferencję zamknęła ogólna dyskusja, której uczestnicy wyraźnie podkreślili potrzebę modernizacji warsztatu badawczego, wyznaczenia standardów dokumentacji cyfrowej oraz poprawy jakości kształcenia w zakresie stosowania nowych technik w odniesieniu do badań i ochrony dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza archeologicznego.

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Cyfrowa Przeszłość – konferencja archeologiczna na UKSW w Warszawie

Wczoraj (7 maja) rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Cyfrowa...

Jesienna III zawodowa konferencja kartografów

Z okazji 10–lecia Stowarzyszenia Kartografów Polskich w dniach 14–17 października 2009 r. w...

Zdjęcia lotnicze pomocne w archeologii

Zespół archeologów PAN odnalazł w Wielkopolsce zaginione miasto z czasów średniowiecza (tzw. Stare Szamotuły)...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Francuski naukowiec Joseph Nicolas Delisle wykonał pierwsze pomiary triangulacjyjne w Rosji (1737-39)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Petrus Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)

Petrus  Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)
Bawarski astronom, geodeta, matematyk, drukarz; człowiek renesansu. Urodził się 16 kwietnia 1495 roku w Leising w Saksonii w rodzinie szewca. Uczęszczał do szkoły w Rochlitz. W latach 1615-19 studiował matematykę i astronomię na uniwersytecie w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), który ma zebrać dane do opracowania najdokładniejszego modelu geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama