Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Cyfrowa PrzeszÅ‚ość – konferencja archeologiczna na UKSW w Warszawie



Wczoraj (7 maja) rozpoczęła siÄ™ dwudniowa konferencja „Cyfrowa PrzeszÅ‚ość 2009. Metody komputerowe w archeologii”. PrzeszÅ‚ość byÅ‚a obecna - niektórzy prelegenci nie potrafili wÅ‚Ä…czyć prezentacji w programie Power Point, inni czytali referat z kartki. Na szczęście technik cyfrowych też nie zabrakÅ‚o.

Autorzy kilkunastu wczorajszych referatów podkreÅ›lali głównie brak odpowiedniego wyksztaÅ‚cenia i przygotowania archeologów w zakresie technik pomiarowych oraz cyfrowej rejestracji przestrzeni. Prof. WÅ‚odzimierz RÄ…czkowski z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoim wystÄ…pieniu pod hasÅ‚em „Archeolog w gÄ…szczu informacji przestrzennej” powiedziaÅ‚ jasno: „dla wiÄ™kszoÅ›ci archeologów GIS to horror”. ZauważyÅ‚, że na wielu kierunkach archeologicznych nie tylko brakuje zajęć z GIS-u, ale również nie ma podstaw kartografii i geodezji. Podobnie jak Andrzej GoÅ‚embnik z ZespoÅ‚u Archeologiczno-Konserwatorskiego w Ostrówku zaznaczyÅ‚, część kadry naukowej wcale nie chce wprowadzać zmian i tkwi w przeszÅ‚oÅ›ci.
Mówiono również o niedostatecznym wypracowaniu metod i standardów, które ułatwiłyby pracę archeologów. Agnieszka Jaskanis, kierownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, przedstawiała sposób budowy bazy danych zbiorów muzealnych. Zaznaczyła przy tym, że największą trudnością jest to, że opisy, mapy i zdjęcia lotnicze wykopalisk wykonuje się wieloma metodami.

Najdalej idące postulaty można było usłyszeć od studentki Marty Chmiel z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Zaznaczając, że mówi w imieniu wielu studentów, podkreśliła, że studia na kierunkach archeologicznych nie zapewniają zajęć z metod cyfrowych, a nauka archeologii niewiele zmieniła się przez ostatnie wieki. Dodała również, że wykładowcy już teraz powinni postarać się o zmiany w programie studiów. Studenci chcą się uczyć na podobnym poziomie jak ich rówieśnicy w Europie Zachodniej i chcą mieć szanse na zdobycie ciekawej pracy.

Mimo tych krytycznych ocen konferencja pokazaÅ‚a, że jest jednak wielu archeologów, którzy potrafiÄ… stanąć jednÄ… nogÄ… w prahistorii, a drugÄ… w cyberprzestrzeni. Dr Andrzej Prinke przedstawiÅ‚ projekty realizowane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jednym z nich jest Archeoweb – cyfrowa baza danych przestrzennych uÅ‚atwiajÄ…ca badania archeologiczne i współpracÄ™ muzeów w 15 krajach europejskich. Dr Prinke zaprosiÅ‚ również sÅ‚uchaczy na wirtualnÄ… wycieczkÄ™ po wykopaliskach w Biskupinie. InteresujÄ…co mówiÅ‚ także Robert Å»ukowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, przedstawiajÄ…c na przykÅ‚adzie wÅ‚asnych badaÅ„ na Islandii trudy, ale i możliwoÅ›ci zastosowania dokumentacji cyfrowej w trakcie badaÅ„ w terenie.

Podczas konferencji swoje produkty prezentują firmy Topcon, ESRI i Dephos. Imprezę zorganizował Instytut Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

JM


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS