|2009-05-08|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy
Cyfrowa PrzeszÅ‚ość – konferencja archeologiczna na UKSW w Warszawie
Wczoraj (7 maja) rozpoczęła siÄ™ dwudniowa konferencja „Cyfrowa PrzeszÅ‚ość 2009. Metody komputerowe w archeologii”. PrzeszÅ‚ość byÅ‚a obecna - niektórzy prelegenci nie potrafili wÅ‚Ä…czyć prezentacji w programie Power Point, inni czytali referat z kartki. Na szczęście technik cyfrowych też nie zabrakÅ‚o.
Autorzy kilkunastu wczorajszych referatów podkreÅ›lali głównie brak odpowiedniego wyksztaÅ‚cenia i przygotowania archeologów w zakresie technik pomiarowych oraz cyfrowej rejestracji przestrzeni. Prof. WÅ‚odzimierz RÄ…czkowski z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoim wystÄ…pieniu pod hasÅ‚em „Archeolog w gÄ…szczu informacji przestrzennej” powiedziaÅ‚ jasno: „dla wiÄ™kszoÅ›ci archeologów GIS to horror”. ZauważyÅ‚, że na wielu kierunkach archeologicznych nie tylko brakuje zajęć z GIS-u, ale również nie ma podstaw kartografii i geodezji. Podobnie jak Andrzej GoÅ‚embnik z ZespoÅ‚u Archeologiczno-Konserwatorskiego w Ostrówku zaznaczyÅ‚, część kadry naukowej wcale nie chce wprowadzać zmian i tkwi w przeszÅ‚oÅ›ci. Mówiono również o niedostatecznym wypracowaniu metod i standardów, które uÅ‚atwiÅ‚yby pracÄ™ archeologów. Agnieszka Jaskanis, kierownik PaÅ„stwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, przedstawiaÅ‚a sposób budowy bazy danych zbiorów muzealnych. ZaznaczyÅ‚a przy tym, że najwiÄ™kszÄ… trudnoÅ›ciÄ… jest to, że opisy, mapy i zdjÄ™cia lotnicze wykopalisk wykonuje siÄ™ wieloma metodami.
Najdalej idące postulaty można było usłyszeć od studentki Marty Chmiel z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Zaznaczając, że mówi w imieniu wielu studentów, podkreśliła, że studia na kierunkach archeologicznych nie zapewniają zajęć z metod cyfrowych, a nauka archeologii niewiele zmieniła się przez ostatnie wieki. Dodała również, że wykładowcy już teraz powinni postarać się o zmiany w programie studiów. Studenci chcą się uczyć na podobnym poziomie jak ich rówieśnicy w Europie Zachodniej i chcą mieć szanse na zdobycie ciekawej pracy.
Mimo tych krytycznych ocen konferencja pokazaÅ‚a, że jest jednak wielu archeologów, którzy potrafiÄ… stanąć jednÄ… nogÄ… w prahistorii, a drugÄ… w cyberprzestrzeni. Dr Andrzej Prinke przedstawiÅ‚ projekty realizowane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Jednym z nich jest Archeoweb – cyfrowa baza danych przestrzennych uÅ‚atwiajÄ…ca badania archeologiczne i współpracÄ™ muzeów w 15 krajach europejskich. Dr Prinke zaprosiÅ‚ również sÅ‚uchaczy na wirtualnÄ… wycieczkÄ™ po wykopaliskach w Biskupinie. InteresujÄ…co mówiÅ‚ także Robert Å»ukowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, przedstawiajÄ…c na przykÅ‚adzie wÅ‚asnych badaÅ„ na Islandii trudy, ale i możliwoÅ›ci zastosowania dokumentacji cyfrowej w trakcie badaÅ„ w terenie.
Podczas konferencji swoje produkty prezentują firmy Topcon, ESRI i Dephos. Imprezę zorganizował Instytut Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
JM
|