Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-03-13| GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

Zdjęcia lotnicze pomocne w archeologii


Zespół archeologów PAN odnalazł w Wielkopolsce zaginione miasto z czasów średniowiecza (tzw. Stare Szamotuły). Leży ono 2 kilometry od centrum dzisiejszych Szamotuł, a w poszukiwaniach wykorzystano zdjęcia lotnicze oraz metody geofizyczne. Aktualnie naukowcy przygotowują się do kompleksowych badań całej znajdującej się pod ziemią osady.

Szamotuły uzyskały prawa miejskie w 1383 roku, jednak zostały lokowane w miejscu zupełnie nowym. Aż do dzisiaj nie potrafiono określić miejsca położenia Starych Szamotuł – osady targowej, która jest wymieniana w źródłach z XIII wieku. Prowadzone badania pozwolą wyjaśnić jej początki, a także zlokalizować cmentarzysko i kościół.
Tomasz Herbich, archeolog i geofizyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, powiedział, że „na zdjęciu lotniczym wykonanym przez prof. Włodzimierza Rączkowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wyraźnie widać zarys rynku oraz poszczególne kwartały zabudowy miejskiej”. W odkryciu pomogła zeszłoroczna susza, dzięki której na powierzchni ziemi łąki przybrały różne odcienie, zależnie od tego, co się znajduje pod warstwą gleby. Ukazało to zarysy chałup i jam.
Dokładniejszy obraz tego, co znajduje się pod ziemią przyniosły badania geofizyczne. Zastosowana metoda magnetyczna wykryła dokładne zarysy chałup i ich zaplecza gospodarcze – paleniska, skupiska popiołów i polepy. Kolejna metoda – elektrooporowa – wykazała istnienie bruków kamiennych.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama