Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-10| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Pożegnanie profesora Lubomira Włodzimierza Barana, człowieka dobrego



W Wielki Czwartek (9 kwietnia) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się ceremonia pożegnania zmarłego profesora Lubomira Włodzimierza Barana. W auli im. prof. Z. Moczarskiego – obok Senatu, rektorów i Rady Wydziału – zgromadzili się: rodzina, przyjaciele i współpracownicy Profesora. W ostatniej drodze towarzyszył Mu śpiew ukochanego przez Niego chóru akademickiego i muzyka Chopina. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie.

Oficjalne uroczystości na UWM rozpoczęły się muzyką sakralną w wykonaniu chóru akademickiego. Po obu stronach trumny zmarłego stanęli przedstawiciele najwyższych władz uczelni oraz Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Rektor prof. Józef Górniewicz powiedział m.in.: Jesteśmy świadkami pożegnania wybitnego uczonego, wychowawcy młodzieży, wybitnego człowieka, który całe swoje życie związał najpierw z Akademią Rolniczo-Techniczną w Olsztynie, a potem Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Żegnamy człowieka, którego dokonania wykraczają daleko poza nasze doświadczenie, nasze wyobrażenie o świecie akademickim, który wniósł wielki wkład w zwykłe relacje międzyosobowe. Był powszechnie uznany za człowieka dobrego. Był wybitnym specjalistą z zakresu geodezji i kartografii. Był osobą, która koncyliacyjnie wychodziła naprzeciw wszelkim oczekiwaniom środowiska akademickiego i łączyła wszelkie nurty życia akademickiego Olsztyna. Rektor podkreślił także pozanaukowe pasje Profesora: Był członkiem Akademickiego Związku Sportowego. Ukochał dwa zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Chór Akademicki im. prof. Wiktora Wawrzyczka, który dzisiaj śpiewa, oddając Mu cześć i hołd.

Dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM prof. Krzysztof Świątek przedstawił życiorys Profesora, prezentując Jego osiągnięcia zarówno badawcze, dydaktyczne, jak i organizacyjne. O przymiotach Zmarłego świadczy fakt, że mając zaledwie 32 lata, został dziekanem Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej (był nim łącznie przez 16 lat), a tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w wieku 39 lat. Ukształtował własną szkołę naukową, której głównym motywem są oryginalne metody i techniki opracowania wyników pomiarów geodezyjnych zarówno klasycznych, jak i satelitarnych. Stoicki wręcz spokój, takt, życzliwość, niezwykła pracowitość i odpowiedzialność zyskały mu wielu przyjaciół. – Byłeś i zostaniesz naszą ikoną – podkreślił prof. Świątek.

Prof. Andrzej Hopfer, członek rzeczywisty PAN, przypomniał liczne dokonania prof. Lubomira Barana na niwie Polskiej Akademii Nauk oraz wielki dorobek na arenie międzynarodowej. Zmarły umiejętnie łączył wiedzę i doświadczenie geodezyjne z innymi pokrewnymi dyscyplinami naukowymi. Wysokie wymagania merytoryczne i moralne wobec siebie i otoczenia harmonijnie łączył w życzliwością i wyrozumiałością w stosunku do współpracowników i otoczenia. Był znakomitym kontynuatorem idei i umiejętności oddziaływania na otoczenie swego mentora, promotora prof. Czesława Kameli. – Będzie nam bardzo brakować Twojej wiedzy i rozwagi, Twojego talentu i życzliwości – powiedział prof. Hopfer.

Prof. Stefan Cacoń przemawiał jako przedstawiciel władz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławia, który w roku 2000 nadał prof. Lubomirowi Baranowi godność doktora honoris causa: Jeśli chcesz życie godnie przeżyć, patrzaj na miernika, który, aby nie zboczyć z drogi, obiera sobie odległy cel. To epitafium z XVII wieku w jednym z polskich kościołów doskonale koresponduje z życiem prof. Lubomira Barana.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, dr geodezji przypomniał, że miasto doceniło dorobek Profesora, przyznając mu w 2007 roku swoje najwyższe wyróżnienie – Statuetkę Świętego Jakuba. – Zawsze starał się być z ludźmi i blisko ludzi. Nie patrzmy jednak poprzez pryzmat straty, ale zauważmy wzbogacającą wartość osobistych spotkań z osobą, którą dziś żegnamy. Twoja obecność pośród nas miała i ma wielki sens. Dziękujemy Ci Przyjacielu, że byłeś z nami, dziękujemy za naukę, jaką nam przekazałeś. To największy skarb, jaki od Ciebie otrzymaliśmy. Zachowamy go głęboko w naszych sercach – zakończył Piotr Grzymowicz.

Profesor Włodzimierz Lubomir Baran zmarł 3 kwietnia. Był wybitnym naukowcem, geodetą, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN. Zajmował się geodezją satelitarną, zastosowaniem technik satelitarnych w geodezji i geodynamice oraz wykorzystaniem globalnych systemów satelitarnych do badań jonosfery i jej wpływem na wyniki geodezyjnych wyznaczeń pozycji. Opracował m.in. metody wyrównywania sieci geodezyjnych przy wykorzystaniu obserwacji sztucznych satelitów Ziemi.
Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie.

Fotogaleria

KPK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama