Pierwsze Ogólnopolskie Warsztaty Klimatologii Satelitarnej „KlimSat2009” (Kraków, 23 stycznia 2009 r.) miały na celu przybliżenie uczestnikom roli obserwacji satelitarnych w badaniach globalnych zmian środowiska Ziemi oraz zapoznanie ich z metodami wizualizacji i analizy zdjęć z sensora MODIS.
Obrazy MODIS (urządzenie zainstalowane na satelitach Terra i Aqua) powszechnie stosowane są m.in. w telelekcji chmur. Zorganizowane w ramach warsztatów zajęcia praktyczne w pracowni komputerowej GIS dotyczyły m.in. tworzenia na ich podstawie wysokorozdzielczych (piksel 1 km) map zachmurzenia (fot. poniżej). Obserwacje takie w odróżnieniu od punktowych badań naziemnych pozwalają obserwować zjawiska atmosferyczne w sposób ciągły oraz globalny. Tym samym stają się one bezcenne w badaniu m.in. zmian klimatycznych.
„KlimSat2009” zorganizowany został przez Zakład Systemów Informacji Geograficznej, Kartografii i Teledetekcji Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedrę Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundację im. Anny Pasek.
