wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-13| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje, Imprezy

Wkrótce polska wyprawa rusza na badania do Peru


W ramach projektu „Rio Tambo” 4 lutego br. do Peru wylatuje 7-osobowa grupa geodetów oraz archeologów. W scenerii Andów oraz doliny rzeki Tambo geodeci będą pracowali nad stworzeniem szczegółowych map terenów objętych projektem.

Projekt „Rio Tambo” z zakresu 7. Programu Ramowego Komisji Unii Europejskiej przewidziany na lata 2008-2011 jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace prowadzone są pod kierownictwem prof. Jana Burdukiewicza, a głównym wykonawcą jest prof. Józef Szykulski.
Wybrane obszary zostaną pomierzone w technologii skaningu laserowego 3D. Częścią projektu jest bowiem wykonanie dokumentacji terenowej, w szczególności pomiary geomatyczne. Pomoc oraz współfinansowanie tych prac zaoferowały organizatorom firmy: Instrumenty Geodezyjne Tadeusz Nadowski Sp. J. z Tychów, PGI Info-Geo Sp. z o.o. z Katowic, GEOSAT Kraków Sp. z o.o. Zapewnią one sprzęt geodezyjny oraz wykonanie niezbędnych dla badań archeologicznych planów i map, w tym 3D.

Celem projektu są badania społeczności południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych od późnego plejstocenu po czasy współczesne. Prace terenowe skoncentrują się w dolinie rzeki Tambo i przyległej strefie przybrzeżnej Pacyfiku. Badania obejmą również obserwacje zmian środowiska fizycznego, flory i fauny.
Pozostałości roślinności oraz sekwencje zmian geomorfologicznych w dolinie Rio Tambo powinny pomóc w określaniu epizodycznych zmian klimatycznych w różnych częściach doliny, bardzo zróżnicowanej pod względem hipsometrii. Głównym czynnikiem wpływającym na klimat w tym regionie były anomalie pogodowe, określane jako El Niño. Zmiany klimatyczne warunkowały zasięg i rozwój procesów osadniczych oraz postępów i cofania się urbanizacji konkretnych obszarów doliny Rio Tambo i przyległego wybrzeża Pacyfiku.

Innymi ważnymi czynnikami kształtującymi lokalne osadnictwo i rozwój kulturowy były zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne, które w południowej części Peru zachodzą ze szczególną intensywnością. Planowane badania mają charakter interdyscyplinarny i przewidują szeroką współpracę ze specjalistami z zakresu paleogeografii, wulkanologii, klimatologii, paleobotaniki i datowań fizyko-chemicznych. Zagadnienia kulturowe będą badali m.in.: archeolodzy, etnolodzy, historycy.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski, IG T. Nadowski Sp. J.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Fajnie ze nasi coś robia. Ciekawe czy bedzie mozna sledzić ta wyprawe??
odpowiedz zgłoś
uff... a już myślałem że to Premier znów wyje co za ulga.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS