Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-13| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje, Imprezy

Wkrótce polska wyprawa rusza na badania do Peru


W ramach projektu „Rio Tambo” 4 lutego br. do Peru wylatuje 7-osobowa grupa geodetów oraz archeologów. W scenerii Andów oraz doliny rzeki Tambo geodeci będą pracowali nad stworzeniem szczegółowych map terenów objętych projektem.

Projekt „Rio Tambo” z zakresu 7. Programu Ramowego Komisji Unii Europejskiej przewidziany na lata 2008-2011 jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace prowadzone są pod kierownictwem prof. Jana Burdukiewicza, a głównym wykonawcą jest prof. Józef Szykulski.
Wybrane obszary zostaną pomierzone w technologii skaningu laserowego 3D. Częścią projektu jest bowiem wykonanie dokumentacji terenowej, w szczególności pomiary geomatyczne. Pomoc oraz współfinansowanie tych prac zaoferowały organizatorom firmy: Instrumenty Geodezyjne Tadeusz Nadowski Sp. J. z Tychów, PGI Info-Geo Sp. z o.o. z Katowic, GEOSAT Kraków Sp. z o.o. Zapewnią one sprzęt geodezyjny oraz wykonanie niezbędnych dla badań archeologicznych planów i map, w tym 3D.

Celem projektu są badania społeczności południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych od późnego plejstocenu po czasy współczesne. Prace terenowe skoncentrują się w dolinie rzeki Tambo i przyległej strefie przybrzeżnej Pacyfiku. Badania obejmą również obserwacje zmian środowiska fizycznego, flory i fauny.
Pozostałości roślinności oraz sekwencje zmian geomorfologicznych w dolinie Rio Tambo powinny pomóc w określaniu epizodycznych zmian klimatycznych w różnych częściach doliny, bardzo zróżnicowanej pod względem hipsometrii. Głównym czynnikiem wpływającym na klimat w tym regionie były anomalie pogodowe, określane jako El Niño. Zmiany klimatyczne warunkowały zasięg i rozwój procesów osadniczych oraz postępów i cofania się urbanizacji konkretnych obszarów doliny Rio Tambo i przyległego wybrzeża Pacyfiku.

Innymi ważnymi czynnikami kształtującymi lokalne osadnictwo i rozwój kulturowy były zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne, które w południowej części Peru zachodzą ze szczególną intensywnością. Planowane badania mają charakter interdyscyplinarny i przewidują szeroką współpracę ze specjalistami z zakresu paleogeografii, wulkanologii, klimatologii, paleobotaniki i datowań fizyko-chemicznych. Zagadnienia kulturowe będą badali m.in.: archeolodzy, etnolodzy, historycy.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski, IG T. Nadowski Sp. J.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS