Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-03-18| GNSS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Skanowanie wypiera tradycyjne pomiary


Firma 3D Laser Mapping Ltd. poinformowała o zakończeniu testów laserowego mobilnego systemu StreetMapper, przeznaczonego dla duńskiego Zarządu Dróg. Precyzja wykonanych prac była porównywalna z pomiarami wykonanymi tradycyjnymi metodami przy użyciu tachimetru, niwelatora i stacjonarnego odbiornika GPS.

Zarząd Dróg podlega duńskiemu Ministerstwu Transportu i zarządza siecią dróg państwowych, która obsługuje prawie 30% transportu drogowego w tym kraju. Zarząd odpowiedzialny jest za utrzymanie i remonty istniejących oraz budowę nowych tras. Do tego celu potrzebuje szczegółowych pomiarów dróg.

StreetMapper powstał we współpracy 3D LaserMapping z Nottinghamshire (Wlk. Brytania) z niemiecką firmą IGI mbH z Kreutzal, specjalizującą się w projektowaniu precyzyjnych systemów naprowadzania i nawigacji. StreetMapper składa się z zespołu laserów zamontowanych na samochodzie, połączonych z odbiornikiem GPS. Podczas testów przeprowadzonych na autostradzie pod Kopenhagą porównano pomiary wykonane metodą tradycyjną i laserową.
Zanim StreetMapper wyruszył na trasę, serię punktów kontrolnych pomierzyli wcześniej inżynierowie z Zarządu Dróg, posługując się tradycyjnymi technikami. Drogowcy pomierzyli je z dokładnością 10 mm (w pionie i poziomie). Specjaliści z 3D Laser Mapping uzyskali na punktach kontrolnych 12,3 mm.
StreetMapper może poruszać się z prędkością do 70 km/h, a skanery można zamontować praktycznie na dowolnym pojeździe i dopasować do specyfiki prac. Każdy skaner ma zasięg 150 m, 80-stopniowy kąt pola widzenia i w ciągu sekundy może rejestrować do 10 tys. punktów. Komputer na pokładzie może przetworzyć ponad 40 tys. pkt/s. W połączeniu z GPS dokładność względna pomierzonych punktów wynosi 3 cm.

Źródło: 3D Laser Mapping


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS