Jak czytamy w raporcie Business Centre Club, opublikowanym 26 stycznia, „choć perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce są lepsze niż w USA czy Niemczech, to jest jasne, że sprawność realizacji inwestycji infrastrukturalnych w ciągu najbliższych dwóch lat będzie miała istotne znaczenie dla utrzymania niskiego poziomu bezrobocia i wzrostu PKB”.
Raport BCC wskazuje, że głównymi powodami trudności w realizacji inwestycji drogowych są niedostosowane przepisów prawa do obecnych potrzeb oraz złe praktyki organów państwa odpowiedzialnych za budowę dróg.
BCC proponuje wprowadzenie licznych zmian w przepisach. Jeden z postulatów dotyczy realizacji projektów drogowych wg standardu „Projektuj i zbuduj”, w którym wykonawca sam odpowiadałby za opracowanie projektu. Pozwoliłoby to uniknąć wadliwie przygotowanych projektów.
BCC postuluje również przywrócenie równowagi pomiędzy inwestorem i wykonawcą. Pomóc w tym może przyjęcie jako standardu umowy wzorcowej opracowanej przez FIDIC (Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów). Jest to związane z widocznym obecnie dążeniem inwestora do zabezpieczenia (kosztem wykonawcy) wszystkich możliwych ryzyk wynikających z realizacji projektu.
W raporcie podkreślono, że regulacje dotyczące drogownictwa znajdują się w gestii co najmniej sześciu ministerstw, a aż siedem różnych instytucji jest upoważnionych do kontroli GDDKiA. Dlatego BCC proponuje skoncentrowanie wszystkich kompetencji decyzyjnych i kontrolnych dotyczących drogownictwa w Ministerstwie Infrastruktury oraz GDDKiA.
Innym postulatem jest zamknięcie listy obszarów Natura 2000. Obecnie sprawy związane z ochroną środowiska, w szczególności „Natura 2000”, są przysłowiową kulą u nogi w procesie projektowania dróg.
Wśród innych wniosków BCC wymienić można przeniesienie do GDDKiA spraw związanych z drogami krajowymi przebiegającymi przez obszary miast, uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących uzyskiwania różnego rodzaju uzgodnień i Prawa budowlanego, poszerzenie zakresu stosowania spec ustawy drogowej, zmian w ustawie Prawo zamówien publicznych.
Cały raport BCC