Prezydent RP podpisał 9 stycznia br. nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią od 31 marca tego roku obowiązywać będzie zasada „jednego okienka” przy rejestrowaniu działalności gospodarczej.
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, dzięki zmianom, jakie niesie za sobą ustawa, można będzie założyć firmę w tzw. jednym okienku, składając w nim jeden wniosek rejestrowy. Do tej pory przy zakładaniu firmy należało złożyć cztery wnioski (w gminie, US, ZUS i GUS). Jak podkreśla wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, zasada „jednego okienka” dotyczyć będzie także zgłaszania zmian w działalności firmy.
„Jedno okienko” będzie rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia kolejnego pomysłu, a mianowicie – zasady „zero okienka”, która ma obowiązywać od 1 lipca 2011 roku. Bez okienka założymy firmę przez internet, wysyłając tą drogą tzw. wniosek zintegrowany.
Informacje ze składanych wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, w której znajdą się informacje o firmach. Zostanie ona dodatkowo zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów.
Ponadto nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej porządkuje przepisy regulujące prowadzenie kontroli działalności gospodarczej i zmienia pod tym kątem 58 ustaw. Kluczowa zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli – ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza.
Główne założenia dotyczące kontroli w firmach sprowadzają się m.in. do: skrócenia czasu ich trwania, wprowadzenia zakazu jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy, a także wprowadzenia sankcji wobec urzędu, w przypadku kontroli niezgodnej z prawem.