|2008-12-12|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Kataster
Obywatele z zagranicy mogą już ubiegać się w Polsce o uznanie kwalifikacji w dziedzinie geodezji i kartografii
Od wczoraj (11 grudnia) obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 listopada 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii (DzU nr 219, poz. 1406).
Określa ono • warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, nadzór nad nim oraz ocenę umiejętności, a także • warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu oraz oceny tych umiejętności i kosztów z tym związanych. Przepisy dotyczą obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Staż adaptacyjny albo test umiejętności prowadzi się dla poszczególnych zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii; jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu. Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza właściwy organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w drodze postanowienia. W postanowieniu tym ustala się okres trwania stażu adaptacyjnego oraz jego program. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności i powiadamia o tym organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Staż adaptacyjny odbywa się i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
Program stażu adaptacyjnego, który odbywa się w jednostce prowadzącej prace geodezyjne i kartograficzne, ustala się z uwzględnieniem: • świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje; • dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy; • różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących znajomości prawa polskiego, niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii. Program stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę, wynikającymi z materiału zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji, a zakresem wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym jest geodeta posiadający wyższe wykształcenie oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy w zawodzie, do którego wykonywania niezbędne są kwalifikacje, o uznanie których występuje wnioskodawca.
Miejsce i terminy przeprowadzania testu umiejętności organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wyznacza 2 razy do roku. Terminy przeprowadzania testu umiejętności są podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności. Test umiejętności przeprowadza trzyosobowa komisja kwalifikacyjna do spraw uprawnień zawodowych, o której mowa w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, zwana dalej „komisją egzaminacyjną”. Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego. Etap pisemny obejmuje co najmniej 60 pytań umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie geodezji i kartografii, w tym znajomości przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, prawa administracyjnego i innych działów prawa – w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, a także zbadanie umiejętności zastosowania przez wnioskodawcę wiedzy zawodowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Etap pisemny testu umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut. Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75% pytań. Zakres przedmiotowy części ustnej testu umiejętności dostosowuje się - indywidualnie dla każdego wnioskodawcy - do danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji. Etap ustny obejmuje trzy pytania sprawdzające znajomość przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, standardów geodezyjnych – w zależności od określonego zawodu regulowanego, a także sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej. Etap ustny trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.
Źródło: DzU
|