Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-12-12 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Kataster

Obywatele z zagranicy mogą już ubiegać się w Polsce o uznanie kwalifikacji w dziedzinie geodezji i kartografii



Od wczoraj (11 grudnia) obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 listopada 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii (DzU nr 219, poz. 1406).

Określa ono • warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, nadzór nad nim oraz ocenę umiejętności, a także • warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu oraz oceny tych umiejętności i kosztów z tym związanych. Przepisy dotyczą obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Staż adaptacyjny albo test umiejętności prowadzi się dla poszczególnych zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii; jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza właściwy organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w drodze postanowienia. W postanowieniu tym ustala się okres trwania stażu adaptacyjnego oraz jego program. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności i powiadamia o tym organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
Staż adaptacyjny odbywa się i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Program stażu adaptacyjnego, który odbywa się w jednostce prowadzącej prace geodezyjne i kartograficzne, ustala się z uwzględnieniem: • świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje; • dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy; • różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących znajomości prawa polskiego, niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii.
Program stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy kwalifikacjami posiadanymi przez wnioskodawcę, wynikającymi z materiału zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji, a zakresem wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym jest geodeta posiadający wyższe wykształcenie oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy w zawodzie, do którego wykonywania niezbędne są kwalifikacje, o uznanie których występuje wnioskodawca.

Miejsce i terminy przeprowadzania testu umiejętności organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji wyznacza 2 razy do roku. Terminy przeprowadzania testu umiejętności są podawane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych organu prowadzącego postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
Test umiejętności przeprowadza trzyosobowa komisja kwalifikacyjna do spraw uprawnień zawodowych, o której mowa w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne, zwana dalej „komisją egzaminacyjną”.
Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego. Etap pisemny obejmuje co najmniej 60 pytań umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie geodezji i kartografii, w tym znajomości przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, prawa administracyjnego i innych działów prawa – w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, a także zbadanie umiejętności zastosowania przez wnioskodawcę wiedzy zawodowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Etap pisemny testu umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut.
Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75% pytań. Zakres przedmiotowy części ustnej testu umiejętności dostosowuje się - indywidualnie dla każdego wnioskodawcy - do danego zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji. Etap ustny obejmuje trzy pytania sprawdzające znajomość przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, standardów geodezyjnych – w zależności od określonego zawodu regulowanego, a także sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej. Etap ustny trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.

Źródło: DzU


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do podwykonawcy Do tych kierowników ośrodka i inspektorów należy dołozyć wszechwiedzących geodetów, dla których prawo zatrzymało się na etapie ustawy wydanej 1989 r. oraz na zdanym egzaminie na uprawnienia . Kij ma dwa końce...
  
;-) A może takie same zasady wprowadzić dla naszych superwiedzących inspektorów i kierowników ośrodków? Może egzamin ustny 45 min i test na 75% zakończyłyby niekończące się dyskusje i problem pod nazwą \Każdy wuj na swój strój\ czyli co ośrodek to inaczej wykonywana praca?
  
wymagania ... Dobrze to czy źle ?? Strach blady czy radość ??
  
za małe wymagania dodatkowo prababka musi miec pochodzenie polskie a dziadek był mierniczym przed wojną najlepiej I
  



zobacz też:

RM: 30 dni na zmiany w ewidencji gruntów z zastrzeżeniem

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano 11...

Nie wszyscy członkowie konsorcjum muszą spełniać wymagania SIWZ

Krajowa Izba Odwoławcza działająca przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych...

Kolejne terminy egzaminów na uprawnienia zawodowe

Znane są już terminy egzaminów na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii na 2009...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
żyrokompas skonstruował Niemiec Hermann Anschutz-Kampfe?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Dzikiewicz (1899-1978)

Bronisław  Dzikiewicz (1899-1978)
Urodził się 20 stycznia 1899 roku w Żyrardowie, gdzie pobierał pierwsze nauki. Wybuch I wojny światowej przerwał edukację i rzucił go w rejon Doniecka. W 1918 roku powrócił do Polski, wkrótce został powołany w szeregi Wojska Polskiego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1943
Szefem Służby Geograficznej Komendy Głównej Armii Krajowej (Schronisko) został ppłk. Mieczysław Szumański.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama