Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-12-02 | Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Pakiet 5 ustaw dotyczących reformy nauki w Polsce


Na dzisiejszym posiedzeniu rządu (2 grudnia) Rada Ministrów przyjęła m.in pakiet 5 ustaw wprowadzających reformę nauki przygotowywaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pakiet obejmuje m.in. zasady finansowania nauki i powołanie nowego ciała opiniodawczego.

Pierwsza ustawa dotyczy nowego sposobu finansowania badań naukowych w Polsce, które mają być opłacane z kilku źródeł, w tym z Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Zakłada się także powołanie nowego ciała opiniodawczego przy ministrze nauki – Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, mającego oceniać te jednostki. W wyniku oceny, będą one klasyfikowane do jednej z trzech kategorii: A – poziom wiodący w skali kraju, B – poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej oraz C – poziom niezadowalający. Ośrodki zakwalifikowane do kategorii C nie otrzymają dotacji.

Projekt ustawy o instytucjach badawczych zakłada, że dotychczasowe jednostki badawczo-rozwojowe zostaną przekształcone w instytuty badawcze (w pierwszej kolejności tylko najlepsze), podlegające ścisłym zasadom kontroli oraz systematycznemu audytowi. Ich podstawowym celem będzie realizowanie badań i prac rozwojowych na potrzeby gospodarki. Do zadań instytutów należeć będzie także transfer technologii i przystosowywanie wyników do oczekiwań przemysłu.

Kolejna propozycja dotyczy wyposażenia NCBiR w skuteczne narzędzia do realizacji polityki państwa w zakresie finansowania badań mających strategiczne znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski. Zasadą działania Centrum ma być pełna transparentność podejmowanych decyzji finansowych. Instytucja ma służyć jako katalizator zmian w obszarze współpracy nauki i przemysłu. Chodzi o udział przedsiębiorców zarówno w ogłaszanych konkursach, jak i w finansowaniu niektórych zadań Centrum.

Ustawa o Narodowym Centrum Nauki (którego siedziba znajdzie się w Krakowie), tworzy finansowaną ze środków publicznych i niezależną politycznie instytucję zarządzaną przez naukowców i przyznającą granty badawcze we wszystkich obszarach nauki. Rozwiązanie takie stosowane jest na całym świecie i zapewnia podwyższenie jakości prac naukowych oraz sprzyja przejrzystości przyznawania środków finansowych. NCN, w odróżnieniu od NCBiR, będzie udzielać finansowania na badania podstawowe. 15% środków na granty NCN przeznaczy na badania prowadzone przez początkujących naukowców.

Ostatnia ustawa dotyczy funkcjonowania Państwowej Akademii Nauk. W wyniku wprowadzanych zmian akademia ma stać się prekursorem zmian jakościowych w polskiej nauce.

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje nakłady na naukę w wysokości 5,6 mld zł, co przełożyłoby się na wzrost środków o 29%.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

O Geoportalu na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności

27 listopada (czwartek) odbędzie się posiedzenie Komitetu Rady...

Polscy naukowcy o nowych technologiach w wyznaczaniu współrzędnych

Satelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji to...

XVIII Konferencja PTIP: Transpozycja dyrektywy INSPIRE powoli, ale do przodu

Panelem dyskusyjnym zakończył się pierwszy dzień obrad konferencji PTIP...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na mapie świata Ptolemeusza (1 w. pne) uwidoczniono Kalisz?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Surmacki (1888-1942)

Władysław  Surmacki  (1888-1942)
Urodził się w 20 października 1888 roku w Proszowicach koło Miechowa (Małopolskie). W 1900 roku rodzina Surmackich przeniosła się do Warszawy. Tam zaczął edukację w szkole realnej na Kanonii. Uczęszczał na tajne komplety, na których nauczano w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1766

1766
Profesor Marcin Poczobutt-Odlanicki (1728-1810) określa współrzędne geograficzne Wilna na podstawie pomiarów astronomicznych przeprowadzonych w obserwatorium Uniwersytetu Wileńskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama