Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-11-21| GNSS, Geodezja, Mapy, Sprzęt, Edukacja, Software

Polscy naukowcy o nowych technologiach w wyznaczaniu współrzędnych



Satelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji to hasło dwudniowej konferencji naukowej Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, która rozpoczęła się wczoraj (20 listopada) w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Impreza jest okazją do wymiany doświadczeń przedstawicieli środowiska akademickiego specjalizującego się w tej dziedzinie.

W otwarciu spotkania uczestniczył m.in. rektor WAT gen. Zygmunt Mierczyk oraz przewodniczący Komitetu Badan Kosmicznych i Satelitarnych PAN prof. Piotr Wolański. Pierwsza sesja dotyczyła metod czasu rzeczywistego GNSS. Młodzi przedstawiciele środowiska naukowego prezentowali wyniki swoich doświadczeń i eksperymentów, m.in. reprezentant UWM mówił o wykorzystaniu systemu NTrip/RTK w precyzyjnej nawigacji pojazdów na podstawie eksperymentów wykonanych przez zespół z jego udziałem na Uniwersytecie Nowy Brunszwik w Kanadzie. Z kolei przedstawiciel Akademii Morskiej w Gdyni omówił współczesne metody pozycjonowania w nawigacji precyzyjnej na morzu.

Podczas sesji dotyczącej nowych technologii i opracowań w geodezji dr. hab. Stanisław Schillak, przewodniczący Komisji Geodezji Satelitarnej, przedstawił m.in. efekt porównania wyników wyznaczania współrzędnych stacji pomiarowych techniką GPS i laserową (SLR). Zrelacjonował także 16. Międzynarodowe warsztaty nt. pomiarów laserowych pod hasłem „LSR – następna generacja” (Poznań, 13-17 października br.), które gościły wielu przedstawicieli światowych ośrodków naukowych zajmujących się tą dziedziną. Kilka kolejnych prezentacji dotyczyło modernizacji stacji laserowej w Borowcu w nawiązaniu do światowych standardów, które albo obowiązują, albo będą wkrótce obowiązywały.
Z kolei prof. Jerzy Zieliński w wystąpieniu dotyczącym udziału Polski w programie Galileo stwierdził, że ze strony rządu polskiego istnieje wyraźna deklaracja, że nasz kraj jest tym udziałem (również finansowym) zainteresowany. Kilka działań w tym kierunku już podjęto i planowane są kolejne, profesor liczy jednak, że ta współpraca będzie znacznie szersza. Jedną z dziedzin polskiej aktywności jest definiowanie i konstrukcja skali czasu dla Galileo (budowa polskiej skali czasu jako jednego z elementów skali czasu europejskiego, na którym Galileo mogłoby się opierać, technika odbioru sygnału czasu poprzez konstrukcję odbiorników, udział w budowie Galileo Time Facility, które będzie generowało czas).
Natomiast prof. Mariusz Figurski i Karolina Szafranek (WAT) przedstawili problemy związane z reprocessingiem sieci EPN w kontekście definiowania układu odniesienia ITRF i ETRF z wykorzystaniem różnych technik pomiarowych. Materiał ten – jak stwierdził prof. Figurski – tworzy podwaliny przy definicji nowej wersji układu ETRS 2000.

Na dziś przewidziano m.in. sesje poświęcone systemowi ASG-EUPOS (podsumowanie, pierwsze wnioski z pracy systemu i perspektywy rozwoju), wpływowi atmosfery na pomiary GNSS, a także otwarte posiedzenie Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz prezentacje firm: WPG, Geosystems Polska i Geotronics Polska.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS