wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-11-21| GNSS, Geodezja, Mapy, Sprzęt, Edukacja, Software

Polscy naukowcy o nowych technologiach w wyznaczaniu współrzędnychSatelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji to hasło dwudniowej konferencji naukowej Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, która rozpoczęła się wczoraj (20 listopada) w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Impreza jest okazją do wymiany doświadczeń przedstawicieli środowiska akademickiego specjalizującego się w tej dziedzinie.

W otwarciu spotkania uczestniczył m.in. rektor WAT gen. Zygmunt Mierczyk oraz przewodniczący Komitetu Badan Kosmicznych i Satelitarnych PAN prof. Piotr Wolański. Pierwsza sesja dotyczyła metod czasu rzeczywistego GNSS. Młodzi przedstawiciele środowiska naukowego prezentowali wyniki swoich doświadczeń i eksperymentów, m.in. reprezentant UWM mówił o wykorzystaniu systemu NTrip/RTK w precyzyjnej nawigacji pojazdów na podstawie eksperymentów wykonanych przez zespół z jego udziałem na Uniwersytecie Nowy Brunszwik w Kanadzie. Z kolei przedstawiciel Akademii Morskiej w Gdyni omówił współczesne metody pozycjonowania w nawigacji precyzyjnej na morzu.

Podczas sesji dotyczącej nowych technologii i opracowań w geodezji dr. hab. Stanisław Schillak, przewodniczący Komisji Geodezji Satelitarnej, przedstawił m.in. efekt porównania wyników wyznaczania współrzędnych stacji pomiarowych techniką GPS i laserową (SLR). Zrelacjonował także 16. Międzynarodowe warsztaty nt. pomiarów laserowych pod hasłem „LSR – następna generacja” (Poznań, 13-17 października br.), które gościły wielu przedstawicieli światowych ośrodków naukowych zajmujących się tą dziedziną. Kilka kolejnych prezentacji dotyczyło modernizacji stacji laserowej w Borowcu w nawiązaniu do światowych standardów, które albo obowiązują, albo będą wkrótce obowiązywały.
Z kolei prof. Jerzy Zieliński w wystąpieniu dotyczącym udziału Polski w programie Galileo stwierdził, że ze strony rządu polskiego istnieje wyraźna deklaracja, że nasz kraj jest tym udziałem (również finansowym) zainteresowany. Kilka działań w tym kierunku już podjęto i planowane są kolejne, profesor liczy jednak, że ta współpraca będzie znacznie szersza. Jedną z dziedzin polskiej aktywności jest definiowanie i konstrukcja skali czasu dla Galileo (budowa polskiej skali czasu jako jednego z elementów skali czasu europejskiego, na którym Galileo mogłoby się opierać, technika odbioru sygnału czasu poprzez konstrukcję odbiorników, udział w budowie Galileo Time Facility, które będzie generowało czas).
Natomiast prof. Mariusz Figurski i Karolina Szafranek (WAT) przedstawili problemy związane z reprocessingiem sieci EPN w kontekście definiowania układu odniesienia ITRF i ETRF z wykorzystaniem różnych technik pomiarowych. Materiał ten – jak stwierdził prof. Figurski – tworzy podwaliny przy definicji nowej wersji układu ETRS 2000.

Na dziś przewidziano m.in. sesje poświęcone systemowi ASG-EUPOS (podsumowanie, pierwsze wnioski z pracy systemu i perspektywy rozwoju), wpływowi atmosfery na pomiary GNSS, a także otwarte posiedzenie Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz prezentacje firm: WPG, Geosystems Polska i Geotronics Polska.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS