Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-15| GNSS, Geodezja, Instytucje, Imprezy

O nawigacji satelitarnej dyskutowano w Dęblinie


W murach dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych odbyła się konferencja naukowa pt. „Satelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji” zorganizowana przez Komisję Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (14-15 czerwca). Impreza była okazją do wymiany doświadczeń przedstawicieli środowiska akademickiego z użytkownikami systemów satelitarnych.

Tegoroczna konferencja została zdominowana przez zagadnienia nawigacji satelitarnej. Aplikacje geodezyjne przedstawiali naukowcy Centrum Badań Kosmicznych PAN i Wojskowej Akademii Technicznej. Ponownie pod obrady powróciła tematyka systemu EGNOS i jego aplikacji. Pokazano, że dokładności współrzędnych wyznaczanych z korekcją systemu EGNOS nad Europą zachodnią i basenem Morza Śródziemnego kształtują się na poziomie ok. 1 m i charakteryzują się dużą powtarzalnością wyników. W Polsce sytuacja jest jednak znacznie gorsza z powodu braku we wschodniej części Europy stacji monitorujących.
Nie zabrakło informacji na temat systemu ASG-EUPOS budowanego obecnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Z referatu wygłoszonego przez reprezentanta urzędu uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się m.in., jak postępuje budowa tego systemu. Przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej zwrócili uwagę na zbyt dużą odległość budowanych stacji ASG-EUPOS od wybrzeża morskiego. Może to uniemożliwić korzystanie z serwisów oferowanych w ramach tej sieci na wodach terytorialnych Polski. Z dużym zainteresowaniem odebrano referat Andrzeja Rypulaka z Dęblina, w którym – chyba po raz pierwszy na forum publicznym – zostały dokładnie umówione systemy nawigacyjne samolotu F-16.
Po zakończeniu sesji plenarnych odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych PAN. Jej dotychczasowy przewodniczący prof. Stanisław Oszczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podkreślił dużą aktywność komisji i zaangażowanie w organizację konferencji i prowadzone badania naukowe. Nowym przewodniczącym komisji (kadencja 2007-2010) został dr Stanisław Schillak, dyrektor obserwatorium astro-geodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borowcu k. Poznania, a wiceprzewodniczącym – dr Mariusz Figurski z Wojskowej Akademii Technicznej.

Mariusz Figurski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS