Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-04-27| GNSS, Prawo, Instytucje, Imprezy

Polska podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną


Dzisiaj (27 kwietnia) sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Paweł Poncyljusz oraz dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych ESA Rene Oosterlinck podpisali porozumienie między polskim rządem a Europejską Agencją Kosmiczną.

Na mocy umowy Polska staÅ‚a siÄ™ Europejskim PaÅ„stwem WspółpracujÄ…cym z ESA. Porozumienie o Europejskim PaÅ„stwie WspółpracujÄ…cym (Programme for European Cooperating States – PECS) umożliwi Polsce uczestnictwo w programach i dziaÅ‚aniach ESA. Nasz kraj bÄ™dzie braÅ‚ w nich udziaÅ‚ jako partner naukowy, technologiczny i przemysÅ‚owy. Szczegóły współpracy zostanÄ… ustalone w Karcie PECS, która zostanie podpisana w tym roku.
Rene Oosterlinck powiedział, że cieszy się, że Polska stała się Europejskim Państwem Współpracującym. Wcześniej status taki uzyskały Czechy, Węgry i Rumunia. Podkreślił to, że Polska od dawna zajmuje się badaniami kosmicznymi, w tym również współpracuje naukowo w projektach ESA. Przedstawiciel Agencji mówił m.in. o uczestnictwie Polski w projekcie EGNOS i działającej w jego ramach stacji RIMS.
Porozumienie z ESA to duża szansa na wzrost innowacyjności, rozwój usług opartych na technikach satelitarnych itp. Realizacja kontraktów ESA przez polskie firmy lub konsorcja finansowana będzie z naszych składek w ESA oraz ze współfinansowania z budżetu UE. Roczna składka krajów współpracujących wynosi ok. 1 mln euro. Dzięki umowie możliwa będzie współpraca przemysłowa między Polską a ESA, czyli firmy będą mogły uczestniczyć w przetargach. Polska stanie się też partnerem dla innych Europejskich Państw Członkowskich.
Umowa została zawarta na 5 lat. Dopiero po wygaśnięciu tej umowy nasz kraj będzie mógł stać się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Chociaż jest to trudne przedsięwzięcie i wymagające dużych nakładów finansowych.
W konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu uczestniczyli również prof. Zbigniew Kłos (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN) oraz Jakub Ryzenko (szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej).

Pierwsze porozumienie między Polską a ESA zostało zawarte w 1994 r., a następne w 2002 r. Dotyczyły one współpracy w dziedzinie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych.



PJ


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama