Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-04-23| Instytucje, Imprezy

Wkrótce podpisanie porozumienia pomiędzy Polską i ESA


27 kwietnia wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz podpisze porozumienie o współpracy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa po raz pierwszy uzyskają możliwość ubiegania się o kontrakty Agencji.

„Porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem RP a Europejską Agencją Kosmiczną” (Programme for European Cooperating States-PECS) zapewni Polsce większe korzyści z badań przestrzeni kosmicznej, a docelowo członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polska uzyska status „Europejskiego Państwa Współpracującego” z ESA oraz prawo uczestnictwa w programach i działaniach Agencji, jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy. W ciągu roku od podpisania Porozumienia uzgodniona zostanie Karta PECS - dokument szczegółowo określający obszary współpracy i wspólne przedsięwzięcia.
Dzięki Porozumieniu polski przemysł zyska możliwość współpracy z europejskim przemysłem kosmicznym. Około 25 dużych polskich firm, których potencjał został pozytywnie oceniony przez niezależne firmy eksperckie, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o kontrakty ESA.
Tekst Porozumienia został zaakceptowany przez Radę Europejskiej Agencji Kosmicznej w grudniu 2006 r. Porozumienie wejdzie w życie po jego ratyfikacji przez Parlament RP.
PECS to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2001 r. skierowania do wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie do programu należą Węgry Czechy i Rumunia. Porozumienie zastąpi umowę z 24 stycznia 2002 r. dotyczącą współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych.
Polska uczestniczy w misjach kosmicznych ESA: Rosetta, Herschel, Mars-Express, Venus-Ekspress. Wykorzystywana jest w nich aparatura skonstruowana w Centrum Badań Kosmicznych PAN, we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS