wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-04-23| Instytucje, Imprezy

Wkrótce podpisanie porozumienia pomiędzy Polską i ESA


27 kwietnia wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz podpisze porozumienie o współpracy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa po raz pierwszy uzyskają możliwość ubiegania się o kontrakty Agencji.

„Porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem RP a Europejską Agencją Kosmiczną” (Programme for European Cooperating States-PECS) zapewni Polsce większe korzyści z badań przestrzeni kosmicznej, a docelowo członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polska uzyska status „Europejskiego Państwa Współpracującego” z ESA oraz prawo uczestnictwa w programach i działaniach Agencji, jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy. W ciągu roku od podpisania Porozumienia uzgodniona zostanie Karta PECS - dokument szczegółowo określający obszary współpracy i wspólne przedsięwzięcia.
Dzięki Porozumieniu polski przemysł zyska możliwość współpracy z europejskim przemysłem kosmicznym. Około 25 dużych polskich firm, których potencjał został pozytywnie oceniony przez niezależne firmy eksperckie, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o kontrakty ESA.
Tekst Porozumienia został zaakceptowany przez Radę Europejskiej Agencji Kosmicznej w grudniu 2006 r. Porozumienie wejdzie w życie po jego ratyfikacji przez Parlament RP.
PECS to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2001 r. skierowania do wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie do programu należą Węgry Czechy i Rumunia. Porozumienie zastąpi umowę z 24 stycznia 2002 r. dotyczącą współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych.
Polska uczestniczy w misjach kosmicznych ESA: Rosetta, Herschel, Mars-Express, Venus-Ekspress. Wykorzystywana jest w nich aparatura skonstruowana w Centrum Badań Kosmicznych PAN, we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS