Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-09| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Instytucje, Imprezy

System Galileo powstanie z funduszy unijnych


Ministrowie transportu państw Unii Europejskiej uzgodnili 8 czerwca (na spotkaniu w Luksemburgu), że system nawigacji satelitarnej Galileo zostanie zbudowany z funduszy unijnych, a cały proces trzeba zacząć praktycznie od nowa.

Odpowiedź na pytanie, skąd wziąć brakujące pieniądze na realizację systemu, została odłożona do jesieni tego roku. Do 2012 roku (w którym planowane jest obecnie uruchomienie systemu) potrzeba wydać na jego budowę ok. 4 mld euro. Brak postępów w pracy nad programem postawił UE w trudnym położeniu. Galileo miał być bowiem przykładem europejskiej współpracy. Zamiast tego program pogrążył się w kłótniach między firmami wybranymi do jego realizacji i był miejscem preferowania własnych interesów przez państwa w nim uczestniczące.
Miesiąc temu Komisja Europejska zaproponowała sfinansowanie projektu z funduszy unijnych, a nie – jak zakładano na początku – na bazie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdecydowane posunięcia Komisji nastąpiły po tym, jak konsorcjum firm uczestniczących w budowie (EADS, Thales, Inmarsat, Alcatel-Lucent, Finmeccanica, AENA, Hispasat i TeleOp) nie zajęło wspólnego stanowiska w wyznaczonym przez nią terminie.

Według nowych propozycji firmy te otrzymają propozycję uczestniczenia w przedsięwzięciu dopiero po zbudowaniu systemu przez sektor publiczny. O szczegółach dalszego finansowania programu ministrowie zdecydują na spotkaniu w październiku tego roku. Jak powiedział niemiecki minister ds. transportu Wolfgang Tiefensee: Galileo ma dla Europy kolosalne znaczenie, dlatego musimy udowodnić swą wartość na polu tej technologii w konkurencji z GPS i GLONASS.
System Galileo ma być konkurencją dla amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. Kontrakt na pierwsze cztery satelity systemu został rozstrzygnięty w 2004 roku. Według nowych propozycji sektor publiczny powinien teraz zamówić 26 pozostałych satelitów. W ciągu najbliższych sześciu lat trzeba znaleźć w unijnym budżecie dodatkowy miliard euro na finansowanie budowy systemu.

Konstelacja 30 satelitów ma zostać umieszczona na orbicie do 2012 roku (pierwotnie zakładano, że stanie się to w roku 2008). System ma zapewnić gwarantowany serwis pozycjonowania. Na orbicie znalazł się jak dotychczas tylko jeden satelita testowy (Giove-A), drugi (Giove-B) zostanie wyniesiony na orbitę dopiero pod koniec z roku z uwagi na kłopoty techniczne. Ocenia się, że wartość rynkowa usług nawigacyjnych może sięgnąć 450 mld euro do 2025 roku.

AP, BBC, JP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS