Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-17| GNSS, Prawo, Instytucje, Imprezy

O zmianach w projekcie Galileo


Komisja Europejska przyjęła wczoraj (16 maja) komunikat w sprawie stanu zaawansowania programu Galileo. Dokument powstał na wniosek Rady Ministrów Transportu i Parlamentu Europejskiego. Komisja stwierdza, że należy tak dostosować harmonogram prac, by system Galileo osiągnął pełną funkcjonalność w 2012 r. W tym celu należy przekształcić partnerstwo publiczno-prywatne zajmujące się jego wdrożeniem.

„Europa potrzebuje systemu radionawigacji satelitarnej jako części podstawowej struktury zapewniającej zasadnicze funkcje takie, jak: kontrola granic, logistyka transportu, operacje finansowe lub monitorowanie kluczowej infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej. Komisja robi wszystko, aby zagwarantować jego sukces”, powiedział Jacques Barrot, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport. „Galileo stanowi znaczący wkład w politykę Wspólnoty i jest wyrazem europejskich ambicji w zakresie polityki dotyczącej przestrzeni, technologii i innowacji”.

Brak postępów w negocjacjach dotyczących umowy koncesyjnej, która przewidywała przygotowanie struktury i zarządzanie nią przez sektor prywatny, bardzo poważnie zagraża realizacji projektu. Z tego powodu Rada Ministrów Transportu 22 marca 2007 r. poprosiła Komisję o przedstawienie na następnym posiedzeniu (w czerwcu br.) szczegółowego sprawozdania z postępów w negocjacjach z konsorcjum (starającym się o koncesję) oraz alternatywnych scenariuszy szybkiego wprowadzenia w życie infrastruktury przestrzennej. Komisja stwierdza, że obecny harmonogram (przewidujący zaangażowanie sektora prywatnego na wczesnym etapie) nie pozwoli na realizację projektu w planowanym czasie i prawdopodobnie spowoduje duże dodatkowe koszty dla sektora publicznego. Komisja proponuje zatem zmienić harmonogram tak, aby była lepsza kontrola terminów i kosztów realizacji projektu oraz aby można było zapewnić większe bezpieczeństwo działania przemysłowi zastosowań i usług radionawigacji satelitarnej. Dowodzi ona także, że prowadzenie całości infrastruktury początkowej, kierowane i finansowane przez sektor publiczny, będzie najbardziej korzystnym i najmniej kosztownym rozwiązaniem. Tymczasem wprowadzenie infrastruktury i użytkowanie systemu zostanie powierzone prywatnemu koncesjonariuszowi.
Komisja wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do podjęcia niezbędnych decyzji dotyczących założeń, finansowania i zarządzania programem, aby zapewnić jak najszybszą realizację projektu i spełnienie potrzeb użytkowników nawigacji satelitarnej.

Źródło: Komisja Europejska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS