Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-24| GNSS, Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Rada UE: Projekt Rezolucji o dalszym rozwoju europejskiej polityki kosmicznej



Rada Unii Europejskiej opublikowała 26 września br. projekt rezolucji o dalszym rozwoju europejskiej polityki kosmicznej.

Projekt określa wizję europejskiej polityki kosmicznej, definiuje jej nowe priorytety i zadania. Rada UE zaznacza, że ważne jest, by Europa dysponowała niezależnym dostępem do przestrzeni kosmicznej, programem naukowym, usługami satelitarnymi na użytek meteorologii i komunikacji, a także trwałą i nowoczesną bazą techniczną.

Najważniejsze założenia określone w rezolucji to:
• dorównanie Europy do światowej konkurencji w dziedzinie programów kosmicznych,
• swobodny i równy dostęp państw członkowskich UE i ESA do przestrzeni kosmicznej i efektów działalności kosmicznej w kontekście polityki publicznej,
• dążenie do opracowania ram regulacyjnych, które umożliwią powstanie nowoczesnych i konkurencyjnych usług niższego szczebla,
• zwiększanie wiedzy o zakresie zmian klimatu i ich konsekwencjach.

W odniesieniu do systemów Galileo i GMES główne założenia projektu Rady UE to:
• utworzenie międzyinstytucjonalnego panelu ds. Galileo,
• zwiększenie przez Komisję Europejską, ESA i państwa członkowskie działań związanych z badaniami i rozwojem w dziedzinie nawigacji satelitarnej,
• uwzględnienie przez Komisję Europejską skutków prawnych dotyczących Wspólnoty Europejskiej, która stanie się właścicielem aktywów rzeczowych oraz wartości niematerialnych i prawnych finansowych przez nią,
• rozszerzenie wykorzystania w Europie systemu GMES,
• finansowanie przez Unię Europejską poszczególnych elementów GMES w celu zapewnienia ciągłości danych i usług,
• udostępnianie w Europie w sposób pełny i otwarty usług informacyjnych GMES,
• dbanie o bezpieczeństwo zasobów kosmicznych i monitorowanie infrastruktury kosmicznej,
• deklaracja, że Galileo i GMES to systemy cywilne działające pod kontrolą cywilną.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS