Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-05-30| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Unia Europejska i ESA przyjęły rezolucję o „Europejskiej Polityce Kosmicznej”



Rada Kosmiczna (Rada Ministrów ESA i Rada ds. Konkurencyjności UE) zatwierdziła ostatnio rezolucję ustanawiającą europejską politykę kosmiczną.

Opracowany wspólnie przez Komisję Europejską i ESA dokument określa strategiczne założenia przyszłej działalności Europy w przestrzeni kosmicznej, definiuje jej priorytety i kluczowe zadania. Rezolucji Rady towarzyszy wstępna wersja „Europejskiego Programu Kosmicznego”, którego celem jest optymalizacja wykorzystania publicznych nakładów na działalność kosmiczną przy realizacji strategicznych celów UE i ESA.

Podstawowe założenia europejskiej polityki kosmicznej określone w rezolucji Rady Kosmicznej to:

Lepsza koordynacja cywilnych programów kosmicznych ESA, UE i ich państw członkowskich, Poprawa koordynacji między programami cywilnymi i wojskowymi, Rozwijanie i użytkowanie technik satelitarnych, a zwłaszcza nawigacji satelitarnej (system Galileo), satelitarnej obserwacji Ziemi/systemu GMES (w tym ustanowienie odpowiednich mechanizmów finansowania jego fazy operacyjnej), Rozwijanie badań naukowych i technologii, Zagwarantowanie niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej, Inwestowanie w badania naukowe i technologiczne oraz eksplorację kosmosu, Utrzymywanie konkurencyjności europejskiego przemysłu kosmicznego, zwłaszcza w rozwijaniu i budowie systemów kosmicznych i satelitarnych oraz dostarczaniu usług na nich opartych, Bliska i efektywna współpraca pomiędzy ESA a Komisją Europejską, Zapewnienie spójności polityki kosmicznej z polityką zagraniczną UE i wykorzystywanie jej do realizacji celów Unii.

Źródło: Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama