|2008-10-27|
Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy
XVIII Konferencja PTIP: Transpozycja dyrektywy INSPIRE powoli, ale do przodu
Panelem dyskusyjnym zakończył się pierwszy dzień obrad konferencji PTIP na temat tworzenia podstaw prawnych i technicznych Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej w ramach INSPIRE. Wcześniej prezentowano wykorzystanie geoinformacji w statystyce publicznej, ochronie środowiska i gospodarce wodnej.
Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, przedstawiła gotowy do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej i jego skutki dla Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Dyrektywa INSPIRE ustanawiająca Europejską Infrastrukturę Informacji Przestrzennej weszła w życie 15 maja 2007 r. Państwa członkowskie są zobowiązane do jej transpozycji (czyli wprowadzenia do swojego porządku prawnego) do 15 maja 2009 r. W Polsce ma się to stać przez przyjęcie nowej ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Jak poinformowała Jolanta Orlińska, projekt przeszedł już pomyślnie etap konsultacji społecznych, był wstępnie zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu (która czeka jeszcze na ocenę skutków finansowych) i w najbliższych dniach ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Obok transpozycji dyrektywy głównym celem ustawy jest nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie implementacji dyrektywy (zostaną na przykład przyznane nowe kompetencje dla głównego geodety kraju i utworzone podlegające mu nowe rejestry publiczne). Jolanta Orlińska przekazała nieoficjalną na razie informację o przyznaniu Polsce organizacji w 2010 r. międzynarodowej konferencji Komisji Europejskiej w zakresie wdrażania dyrektywy INSPIRE, o co od pewnego czasu zabiegał GUGiK.
Profesor Jerzy Gaździcki, przewodniczący PTIP i animator kolejnych edycji konferencji, przypomniał, że w uchwale ubiegłorocznej konferencji pisano o pilnej konieczności przygotowania podstaw prawnych Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Uchwała ta stanowiła dla PTIP mandat do tego, by upominać się o realizację transpozycji na różnych szczeblach rządowych, czego rezultatem jest projekt ustawy. Od początku było jasne, że dotrzymanie terminów narzuconych przez Unię Europejską możliwe będzie tylko i wyłącznie, jeśli pójdziemy drogą wprowadzenia w życie odrębnej ustawy o IIP. Ta ustawa powinna nowelizować i uzupełniać polskie prawo w zakresie geoinformacji zgodnie z wymogami zrównoważonego rozwoju kraju, rosnącymi potrzebami społeczeństwa obywatelskiego oraz postępem technologicznym. Projekt ustawy, choć ważny, nie będzie jedynym tematem omawianym podczas konferencji – zapowiedział profesor Gaździcki. – Konferencja powinna także przyczynić się do dalszego rozwoju współpracy międzyresortowej i interdyscyplinarnej, wnieść wkład do prac legislacyjnych w zakresie geoinformacji, a także stanowić platformę wymiany wiedzy na temat prac badawczych i wdrożeniowych oraz planowanych przedsięwzięć w tym zakresie, wreszcie pogłębić znajomość technologii IIP – podsumował.
Trzydniowa impreza (27-29 października) zorganizowana została w warszawskiej Bibliotece Narodowej przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej przy współudziale Sieci Naukowej Systemy Geoinformacyjne, a także Rady ds. Implementacji INSPIRE przy Głównym Geodecie Kraju. W drugim dniu imprezy przewidziane są warsztaty na temat metadanych geoinformacyjnych oraz II Sympozjum Sieci Naukowej Systemy Geoinformacyjne, a w trzecim – prezentacje referatów.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|