Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-11-28| GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Polscy naukowcy wykonali mapę geofizyczną założenia świątynnego w Egipcie



Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie wykonał prospekcję geofizyczną okręgu świątynnego w północnej delcie Nilu. Badania prowadzone były przy udziale Dawida Święcha i Artura Buszka za pośrednictwem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Do badań okręgu świątynnego rozpoczętych w 1991 roku przez Brytyjczyków pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie, zaproszono w roku 2005 polskiego geofizyka Tomasza Herbicha. Nawiązanie współpracy z polskim naukowcem podyktowane było pozyskaniem w trakcie dwunastu sezonów wykopaliskowych niewystarczających informacji o zabudowie wewnątrz założenia świątynnego.

Zespół Herbicha wykonał dokładną mapę geofizyczną stanowiska, na której widoczne są zarysy pomieszczeń i budowli, w tym m.in.: mur obwodowy (420 na 450 m) oraz kiosk przed frontem świątyni faraona Nektanebo (panował w latach 380-362 p.n.e.) wzniesiony z bloków wapiennych. Na podstawie wyników tych badań archeolodzy z Muzeum Brytyjskiego określili szczególnie interesujące miejsca do wykopalisk.

Do badań wykorzystano gradientometry Geoscan Research FM36 i FM256. Pomiarów dokonywano w siatce o gęstości 8 pomiarów na metr kwadratowy.

ŹródÅ‚o: PAP – Nauka w Polsce


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS