|2008-11-28|
GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje
Polscy naukowcy wykonali mapę geofizyczną założenia świątynnego w Egipcie
Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie wykonał prospekcję geofizyczną okręgu świątynnego w północnej delcie Nilu. Badania prowadzone były przy udziale Dawida Święcha i Artura Buszka za pośrednictwem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Do badań okręgu świątynnego rozpoczętych w 1991 roku przez Brytyjczyków pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie, zaproszono w roku 2005 polskiego geofizyka Tomasza Herbicha. Nawiązanie współpracy z polskim naukowcem podyktowane było pozyskaniem w trakcie dwunastu sezonów wykopaliskowych niewystarczających informacji o zabudowie wewnątrz założenia świątynnego.
Zespół Herbicha wykonał dokładną mapę geofizyczną stanowiska, na której widoczne są zarysy pomieszczeń i budowli, w tym m.in.: mur obwodowy (420 na 450 m) oraz kiosk przed frontem świątyni faraona Nektanebo (panował w latach 380-362 p.n.e.) wzniesiony z bloków wapiennych. Na podstawie wyników tych badań archeolodzy z Muzeum Brytyjskiego określili szczególnie interesujące miejsca do wykopalisk.
Do badań wykorzystano gradientometry Geoscan Research FM36 i FM256. Pomiarów dokonywano w siatce o gęstości 8 pomiarów na metr kwadratowy.
ŹródÅ‚o: PAP – Nauka w Polsce
|