Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-07-11| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Sprzęt, Software, Ludzie, Instytucje

Polska sieć stacji sejsmicznych


Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN skonstruowali sieć 24 stacji sejsmicznych, dzięki którym ich uwadze nie ujdzie żaden wstrząs i możliwe będzie dokładne prognozowanie aktywności sejsmicznej.

Trzęsienia ziemi należą do najniebezpieczniejszych naturalnych katastrof. W Polsce silne trzęsienia nie występują, jednak do słabszych wstrząsów dochodzi cały czas. Na świecie co roku zdarza się jedno wielkie trzęsienie, kilkanaście poważnych oraz 2-3 miliony mikrowstrząsów. 21 września roku 2004 w Kaliningradzie doszło do wstrząsu, który uszkodził budynki w południowo-wschodniej Polsce. W listopadzie tego samego roku słabsze wstrząsy spowodowały szkody budowlane na Podhalu.
Dzięki monitorowaniu aktywności wydzielonych regionów Polski powstaną sejsmiczne mapy. Dzięki nim można będzie określić, jakie obszary są najbezpieczniejsze sejsmicznie i lokować tam ważne i wrażliwe obiekty przemysłowe (np. elektrownie jądrowe).
Sieć stacji składa się z czterech stacjonarnych urządzeń sejsmicznych oraz 20 przenośnych. Komunikują się one z centralą za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Stacje są umieszczane w miejscach oddalonych od dróg czy zakładów przemysłowych, aby wstrząsy wytwarzane przez przejeżdżające samochody czy pracujące maszyny nie zakłócały pomiarów.
Projekt został przedstawiony podczas konferencji prasowej w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama