wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-11-20| GIS, Sprzęt, Instytucje

700 tys. funtów oszczędności dzięki GIS i GPS


Rząd brytyjski zaoszczędził 700 tys. funtów, korzystając z GIS i odbiorników GPS przy aktualizacji map terenów wiejskich Anglii, Walii i Szkocji w ramach cyklicznie prowadzonych badań Countryside Survey.

Po raz piąty od 1978 roku na obszarze Wlk. Brytanii wykonywano pomiary na zlecenie Departamentu Ochrony Środowiska i Rady Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NARC), dostarczające istotnych danych dla prowadzenia zrównoważonej gospodarki terenami.

W ramach prac powstaje m.in. mapa pokrycia terenu. Pomiary i badania prowadzone są na wyselekcjonowanych na terenie całego kraju polach o wielkości 1 km kw., reprezentujących typ środowiska charakterystyczny dla danego obszaru.
W czasie ostatnio prowadzonych prac geodeci z Centrum Ekologii i Hydrologii korzystali z odbiorników GPS. Dane wprowadzali do systemu informacji geograficznej bezpośrednio w terenie. Zastosowanie odbiorników GPS pozwoliło skrócić o połowę czas pomiarów. Wcześniej korzystano z map papierowych, na które nanoszono atrybuty obiektów i informacje o terenie, a następnie 10-osobowy zespół przez dwa lata przygotowywał materiał do analizy. Proces był długi i przyczyniał się do powstawania licznych błędów.
Zastosowanie nowoczesnych technologii przyniosło oszczędności w wysokości 700 tys. funtów.

Źródło: AB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS