W opublikowanej wczoraj ustawie z 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw (DzU nr 201, poz. 1237) zmieniono m.in. art. 24 ust. 4 i art. 40 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Zdaniem ustawodawcy zmiany dokonano z uwagi na to, że ważnym elementem dla właściwej realizacji zadań z zakresu zarządzania obszarami Natura 2000 jest możliwie łatwy i szeroki dostęp do precyzyjnych i aktualnych referencyjnych materiałów geodezyjnych i kartograficznych. Dostęp ten był do tej pory utrudniony dla służb ochrony przyrody, gdyż istniała konieczność wnoszenia opłat za wykorzystanie tych materiałów.
Zgodnie z zapisami nowelizacji, w celu sporządzania planów ochrony, planów zadań ochronnych, monitoringu i wykonywania kontroli na obszarach Natura 2000, po kosztach sporządzenia kopii udostępniane będą dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, regionalnym dyrektorom ochrony środowiska (powołanym ustawą z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko) i dyrektorom parków narodowych. Dotyczy to ortofotomap w formie cyfrowej oraz bazy danych ewidencji gruntów i budynków, z uwagi na ich finansowanie ze środków publicznych.
Nowelizacja wchodzi w życie 15 listopada br.