Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-24| Prawo, Ludzie, Instytucje

W Sejmie o projekcie ustawy o pracownikach samorządowych


Podczas bieżącego posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali m.in. sprawozdania Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Ustawa o pracownikach samorządowych uchwalona przez Sejm 22 marca 1990 r. jest głównym źródłem prawa regulującym status pracowników administracji samorządowej.
Do tej pory była wielokrotnie nowelizowana, co spowodowało, stała się niespójna wewnętrznie i jest barierą dla efektywnego zarządzania kadrami w samorządach. Stąd konieczność uchwalenia nowej regulacji.
Projekt nowej ustawy wychodzi naprzeciw postulatom przedstawicieli organizacji samorządu terytorialnego, którzy wskazywali na potrzebę dokonania istotnych zmian organizacji pracy pracowników samorządowych oraz zapewnienia ram prawnych dla efektywnej realizacji zadań przez samorząd. Proponowane zmiany uwzględniają również analogiczne postulaty ekspertów związanych z samorządem terytorialnym.

W ustawie określono m.in., że pracownicy samorządowi mogą być zatrudniani na podstawie:
- wyboru (m.in.: wójt, burmistrz, prezydent, starosta, marszałek),
- powołania (zastępcy wójta, burmistrza, prezydenta, skarbnicy gminy, powiatu i województwa) lub
- umowy o pracę (pozostali pracownicy). W projekcie zrezygnowano natomiast z mianowania.

We wszystkich urzędach samorządowych ma być zatrudniany sekretarz (legitymujący się minimum 4 latami pracy w administracji), do zadań którego należeć będzie kierowanie pracą urzędu i jego kadrami.
Z kolei aby zostać zatrudnionym na kierowniczym stanowisku w administracji samorządowej należy legitymować się trzyletnim doświadczeniem w postaci stażu pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Nowo zatrudnione osoby będą musiały także odbyć trzymiesięczną „służbę przygotowawczą” zakończoną (zdanym) egzaminem. Pracownicy samorządowi podlegają okresowej ocenie (nie rzadziej jednak niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy).
W Biuletynie Informacji Publicznej mają być umieszczane ogłoszenia o wolnych stanowiskach urzędniczych jak i wyniki naboru.

Projekt przewiduje, że pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Za ich naruszenie ustawa przewiduje niezwłoczne rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia (art. 52 Kp).
W przypadku tymczasowego aresztowania stosunek pracy pracownika samorządowego ulega zawieszeniu.

Maksymalne wynagrodzenie pracowników zatrudnianych na podstawie wyboru nie może przekroczyć (w ciągu miesiąca) siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia ma określić m.in. wykaz stanowisk, minimalne kwalifikacje oraz warunki i sposób wynagradzania pracowników samorządowych.
Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS