Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-22| Prawo

W Sejmie o ustawie o służbie cywilnej


Posłowie zaplanowali na dzisiaj (22 października) wysłuchanie sprawozdania Komisji Administracji na temat rządowego i poselskiego projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Przywrócona ma być konkurencyjność w obsadzaniu wysokich państwowych stanowisk oraz uchylona w całości ustawa o państwowym zasobie kadrowym.

Zmiany wprowadzone w ustawie o służbie cywilnej w sierpniu 2006 roku (przez rządzący wtedy PiS, LPR i Samoobronę) spowodowały, że w państwowym zasobie kadrowym znalazły się (poza osobami wcześniej minowanymi) osoby bez żadnych kwalifikacji, a przy obsadzaniu wysokich stanowisk państwowych pominięto jakiekolwiek postępowania konkursowe oraz jawność i kontrolę tego procesu.
W nowelizacji proponuje się m.in. eliminację możliwości automatycznego pozakonkursowego dostępu do służby cywilnej pracownikom samorządowym oraz Najwyższej Izby Kontroli, wprowadzenie powszechności odbycia służby przygotowawczej przez osoby podejmujące pracę w służbie cywilnej po raz pierwszy (nie dotyczyłoby to absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej). Przy prezesie Rady Ministrów powołana ma być Rada Służby Cywilnej, a do stanowisk służby cywilnej mają być przywrócone wyższe stanowiska rządowe szczebla kontrolnego.

Od półtora roku w Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie skargi konstytucyjne (złożone przez SLD i PO), w których wnioskodawcy wskazali na niekonstytucyjne zapisy ustawy z 2006 roku. Po jej wprowadzeniu dramatycznie spadła liczba kandydatów ubiegających się o mianowanie na urzędników służby cywilnej i masowe odejścia urzędników ze służby. Przyjęcie znowelizowanej ustawy ma przywrócić rolę i znaczenie służby cywilnej i Korpusu Służby Cywilnej.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS