Posłowie zaplanowali na dzisiaj (22 października) wysłuchanie sprawozdania Komisji Administracji na temat rządowego i poselskiego projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Przywrócona ma być konkurencyjność w obsadzaniu wysokich państwowych stanowisk oraz uchylona w całości ustawa o państwowym zasobie kadrowym.
Zmiany wprowadzone w ustawie o służbie cywilnej w sierpniu 2006 roku (przez rządzący wtedy PiS, LPR i Samoobronę) spowodowały, że w państwowym zasobie kadrowym znalazły się (poza osobami wcześniej minowanymi) osoby bez żadnych kwalifikacji, a przy obsadzaniu wysokich stanowisk państwowych pominięto jakiekolwiek postępowania konkursowe oraz jawność i kontrolę tego procesu.
W nowelizacji proponuje się m.in. eliminację możliwości automatycznego pozakonkursowego dostępu do służby cywilnej pracownikom samorządowym oraz Najwyższej Izby Kontroli, wprowadzenie powszechności odbycia służby przygotowawczej przez osoby podejmujące pracę w służbie cywilnej po raz pierwszy (nie dotyczyłoby to absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej). Przy prezesie Rady Ministrów powołana ma być Rada Służby Cywilnej, a do stanowisk służby cywilnej mają być przywrócone wyższe stanowiska rządowe szczebla kontrolnego.
Od półtora roku w Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie skargi konstytucyjne (złożone przez SLD i PO), w których wnioskodawcy wskazali na niekonstytucyjne zapisy ustawy z 2006 roku. Po jej wprowadzeniu dramatycznie spadła liczba kandydatów ubiegających się o mianowanie na urzędników służby cywilnej i masowe odejścia urzędników ze służby. Przyjęcie znowelizowanej ustawy ma przywrócić rolę i znaczenie służby cywilnej i Korpusu Służby Cywilnej.