Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-05-14| Geodezja, Prawo, Instytucje

MSWiA: Projekt ustawy o pracownikach samorządowych


13 maja br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli, któremu przewodniczą Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA oraz Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy. Zespół Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjął projekty ustaw dotyczących reformy administracji publicznej.

Przyjęto projekty czterech ustaw wchodzących w skład pakietu zmian legislacyjnych związanych z reformą administracji publicznej, w tym projekty zmian w ustawach:

o działach administracji rządowej, o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, o strażach gminnych oraz ustawy o policji, o pracownikach samorządowych.

W projektowanej ustawie o pracownikach samorządowych proponuje się m.in. preambułę, wzorowaną na ustawie o służbie cywilnej, wskazującą na profesjonalizm i apolityczność służby samorządu terytorialnego.
Projekt proponuje wyłączenie z ustawy o pracownikach samorządowych przepisów dotyczących osób zatrudnionych na podstawie wyboru i przeniesienie tych regulacji do ustaw ustrojowych (tak by ustawa o pracownikach samorządowych dotyczyła tylko stanowisk urzędniczych). Ustawa pozostawia stosunek pracy z powołania i nie wnosi zmian w odniesieniu do zastępcy wójta oraz skarbnika.
Projekt wprowadza także obowiązek zatrudniania sekretarza na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Sekretarz (odpowiednik dyrektora generalnego w administracji rządowej) podlegać będzie kierownikowi jednostki samorządu terytorialnego, który może upoważnić go do wykonywania zadań z zakresu: organizacji pracy urzędu, realizowania polityki personalnej.

Ustawa wprowadza nową kategorię pracowników na stanowiskach nietypowych dla administracji – doradców politycznych, asystentów. Zasady ich obowiązujące, będą analogiczne jak w gabinetach politycznych w administracji rządowej, tj. zatrudnianie z pominięciem otwartego i konkurencyjnego naboru do administracji samorządowej, bez przeprowadzania naboru, umowy na czas pełnienia funkcji przez wójtów.

Ustawa wprowadza również możliwości mianowania na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego jako elementu awansu zawodowego urzędników samorządowych. Pracodawca samorządowy w regulaminie organizacyjnym podejmie decyzję czy chce mieć mianowanie w swoim urzędzie. Mianowanie pracownika podlegać będzie weryfikacji co 6 lat.

Projekt precyzuje regulacje dotyczące okresowych ocen pracowników na stanowiskach urzędniczych oraz likwiduje rozporządzenia RM dotyczące ocen.
W celu likwidowania zbędnej biurokracji projekt ustawy proponuje rezygnację z postępowań dyscyplinarnych na rzecz regulacji z kodeksu pracy oraz wnosi możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy w celu usprawnienia funkcjonowania urzędów.

W projekcie ustawy znalazła się także zmiana regulacji dotyczących wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (starosty, marszałka): zasady wynagradzania znajdują się w gestii rady gminy (powiatu, sejmiku województwa), w gestii przewodniczącego rady gminy pozostaje jedynie nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy. Pracodawcą jest urząd. Ustawa zmienia sposób zatrudniania powiatowego rzecznika konsumentów, przewidując otwarty nabór i umowę o pracę podpisywaną przez starostę.

Kwestie związane z wynagrodzeniami szefów jednostek samorządu terytorialnego zostały przesunięte na spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Źródło: MSWiA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS